Rządy spotkają się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku w tym tygodniu, aby pracować nad Traktatem Oceanicznym ONZ, po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia zbiórki podpisów pod jego ratyfikacją we wrześniu 2023 r. Spotkanie będzie koncentrować się na sposobach wprowadzeniu Traktatu w życie, po ratyfikacji Traktatu przez co najmniej 60 krajów.

Delegaci muszą podjąć działania, które zapewnią, że pierwszy „Oceaniczny COP” (Konferencja Stron), będzie w stanie posunąć naprzód pierwsze propozycje dotyczące tworzenia rezerwatów na pełnym morzu i utrzyma szanse realizacji celu ochrony 30 procent światowych oceanów do 2030 r.

Meg Randles, która przewodzi delegacji Greenpeace w Nowym Jorku, powiedziała:

„Jeśli rządy naprawdę chcą dotrzymać obietnicy ochrony 30 procent światowych oceanów do 2030 r., mają wiele do wypracowania w tym tygodniu. Delegaci powinni porozumieć się w sprawie ambitnego programu prac, który pozwoli rządom od razu ruszyć do działania, gdy tylko Traktat wejdzie w życie w 2025 r. To koniecznie, by zapewnić oceanom niezbędną ochronę”.

Po wejściu w życie Globalnego Traktatu Oceanicznego odbędzie się seria Konferencji Stron (oceanicznych COPów), w ramach których rządy będą mogły zgłaszać obszary chronione na pełnym morzu, tak, by ostatecznie osiągając cel ochrony 30% oceanów do 2030 r. Cel ten został uzgodniony przez wszystkie rządy w ramach Konwencji o różnorodności biologicznej w 2022 r.

Pełne morze jest domem milionów gatunków niesamowitych roślin i zwierząt, ale mniej niż 1% jest w pełni chronionych. Są one pod coraz większą presją, w tym rybołówstwa przemysłowego, zanieczyszczenia i rozwijającego się górnictwa głębinowego. Aby objąć ochroną 30% oceanów do 2030 r., co roku powinno powstawać ponad 11 milionów km² rezerwatów morskich. Greenpeace wzywa wszystkie rządy do pilnej ratyfikacji Traktatu.

Do tej pory Globalny Traktat Oceaniczny ratyfikowało siedem krajów (Palau, Chile, Belize, Seszele, Monako, Mauritius, Sfederowane Stany Mikronezji). Na początku czerwca Francja i USA zadeklarowały poparcie dla wejścia w życie traktatu przed kolejną Konferencją Oceaniczną ONZ w Nicei, w czerwcu 2025 r.

Greenpeace wzywa polski rząd do ratyfikacji Globalnego Traktatu Oceanicznego do końca roku i do wsparcia innych państw na całym świecie w zrobieniu tego samego.

Podpisz: Polska musi podpisać Traktat Oceaniczny

Pomóżmy życiu w oceanach się odrodzić! Zaapeluj do rządu, by Polska podpisała Światowy Traktat Oceaniczny. Dzięki niemu ochrona mórz i oceanów może stać się rzeczywistością.

Działaj!