Premier Donald Tusk podczas kampanii wyborczej oraz w trakcie pierwszych stu dni rządu lubił deklarować poparcie dla działań na rzecz ochrony przyrody. Nagle zmienił jednak zdanie i zapowiedział, że na forum Unii Europejskiej nie poprze rozwiązania służącego ochronie zasobów przyrodniczych. Wszystko to wbrew większości Polek i Polaków, którzy od rządu domagają się pilnych działań na rzecz ochrony najcenniejszych obszarów przyrodniczych.

– Wszyscy pamiętamy, jak Donald Tusk obiecywał lepszą ochronę przyrody i mówił, że patriotyzm polega na tym, że nie zgadzasz się na wyżynanie lasów. No to teraz mamy nowego Tuska, który z dumą mówi, że zdecydował o głosowaniu przeciw unijnemu Prawu o odbudowie zasobów przyrodniczych. Poparcie dla ochrony środowiska jest w Polsce szerokie, a 2/3 społeczeństwa chce pilnego wyłączenia 20% lasów z wycinek. Można spokojnie założyć, że przyroda pomogła Tuskowi wygrać wybory. Teraz przyroda może jednak przegrać z brutalną polityką i lobbystami wykorzystującymi rolnicze protesty dla własnych korzyści. Przyjęcie prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych przez Radę miało być tylko formalnością, ale okazuje się, że rząd Tuska, podobnie jak wcześniej rząd Zjednoczonej Prawicy, chce zablokować kompromis. To katastrofalny błąd, bo nowe unijne prawo jest niezbędne, by budować naszą bezpieczniejszą przyszłość w oparciu o zdrowe rzeki, lasy, torfowiska. Przegra nie tylko przyroda i my wszyscy, którzy jesteśmy jej częścią. Może przegrać również sam premier, bo wyborcy wyciągną z tego wnioski przy kolejnych wyborach – powiedział Krzysztof Cibor, szef zespołu kampanijnego w Greenpeace.

Nie dalej jak wczoraj, nowopowołana Rada Ochrony Przyroda, skupiająca wybitne osoby ze świata nauk przyrodniczych, wystosowały apel do premiera Tuska o poparcie propozycji prawa Nature Restoration Law. Podczas głosowania w Radzie UE w poniedziałek 25 marca br. głos polskiego rządu może być decydujący.

Przeczytaj: Uchwała Państwowej Rady Ochrony Przyrody dotycząca projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law) – PDF