Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł dziś, że Komisja Europejska słusznie zakazała stosowania trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów zabijających pszczoły – imidachloprydu, klotianidyny i tiametoksamu. Sąd odrzucił ostatnią próbę obalenia przez firmę Bayer zakazu i podważenia unijnej „zasady ostrożności” w zakresie ochrony środowiska i zdrowia ludzkiego.

Trybunał potwierdził orzeczenie Sądu UE z dnia 17 maja 2018 r., po raz kolejny podkreślając znaczenie zasady ostrożności. Greenpeace, we współpracy z Pesticides Action Network Europe, Beelife i Buglife, przedstawił sądowi argumenty w obronie zakazu.

Strateżka prawna Greenpeace Andrea Carta powiedziała: „Trybunał Sprawiedliwości potwierdził, że ochrona przyrody i zdrowia ludzi ma pierwszeństwo przed wąskimi interesami gospodarczymi potężnych międzynarodowych korporacji i że zasada ostrożności jest kamieniem węgielnym prawa Unii Europejskiej. Oznacza to, że UE jest odpowiedzialna i uprawniona do gwarantowania bezpieczeństwa wszystkich pestycydów, chemikaliów, upraw GMO i innych niebezpiecznych produktów i substancji na europejskim rynku”.

Ta przełomowa decyzja nie oznacza jednak końca zagrożeń dla pszczół i innych owadów zapylających w UE. Kilka rządów obchodziło zakaz stosowania neonikotynoidów z 2013 r. poprzez wielokrotne przyznawanie tymczasowych wyłączeń, które pozwalają na stosowanie tych zakazanych substancji. Badania wskazują również, że kilka innych pestycydów stosowanych obecnie w UE stanowi zagrożenie dla pszczół i innych owadów zapylających, w tym cztery kolejne neonikotynoidy nieobjęte zakazem z 2013 roku.

Rządom nie udało się również osiągnąć porozumienia w sprawie nowych wytycznych dotyczących testowania pestycydów w celu zapewnienia, że nie szkodzą one pszczołom, zgodnie z wymogami przepisów UE dotyczących pestycydów.

Andrea Carta dodała: „Sądy UE ponownie orzekły, że pszczoły i inne pożyteczne owady powinny być chronione przed niebezpiecznymi pestycydami, ale rządy nadal wydają wyłączenia i wstrzymują próby wprowadzenia skutecznych testów bezpieczeństwa. To orzeczenie pokazuje, że muszą one przyjąć rygorystyczne zasady testowania bez dalszej zwłoki.

Trybunał orzekł również, że Bayer powinien pokryć koszty prawne poniesione przez organizacje ekologiczne i Komisję Europejską.