Greenpeace Niemcy zrezygnowało z udziałów w niemieckiej spółdzielni energetycznej Green Planet Energy (dawniej Greenpeace Energy). Spółdzielnia została założona przez Greenpeace Niemcy w 1999 roku w celu wprowadzenia na rynek energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. W 2011 kooperatywa wprowadziła do swojej oferty także produkt “proWindgas”, czyli rozpoczęła sprzedaż gazu ziemnego. W związku z kampanią prowadzoną przez Greenpeace na rzecz odchodzenia od spalania paliw kopalnych, drogi obu podmiotów musiały się rozejść. Ostatecznie, od czerwca 2021 roku Greenpeace nie posiada udziałów w spółdzielni, nastąpiła też zmiana nazwy podmiotu.

Pod koniec czerwca Greenpeace Niemcy ogłosiło decyzję o rezygnacji z udziałów w spółdzielni energetycznej Green Planet Energy. Organizacja posiadała niewielką ilość akcji (dziesięć z ponad 900 tysięcy akcji należących do członków spółdzielni). Organizacja pozarządowa jaką jest Greenpeace Niemcy i spółdzielnia Green Planet Energy przez cały czas pozostawały odrębnymi prawnie i ekonomicznie podmiotami. Greenpeace Niemcy zdecydowało o rezygnacji z udziałów, pozostawiając jedynie jedną, symboliczną akcję, która umożliwi udział w corocznych spotkaniach członków spółdzielni.

Greenpeace jest międzynarodową organizacją pozarządową, która działa w dwudziestu sześciu regionalnych i krajowych biurach na całym świecie. Celem organizacji jest działanie na rzecz ochrony środowiska, w tym przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Cel ten realizowany jest między innymi poprzez kampanie na rzecz odejścia od wydobywania i spalania paliw kopalnych takich jak węgiel, gaz czy ropa naftowa. Organizacja postuluje odejście od spalania węgla do 2030 roku a od spalania gazu ziemnego najpóźniej do 2035 roku.

Fundacja Greenpeace Polska nie wspiera żadnych podmiotów ani działań opartych na paliwach kopalnych, a także sprzeciwia się wszelkim nowym inwestycjom w paliwa kopalne. Organizacja działa zgodnie ze stanowiskiem nauki, które mówi, że gaz to paliwo kopalne, którego wydobywanie i spalanie napędza kryzys klimatyczny. 

Spółdzielnia Green Planet Energy (dawniej Greenpeace Energy) nie będzie już korzystała z nazwy Greenpeace. Licencja na używanie nazwy wygaśnie z końcem stycznia 2022 roku i nie zostanie przedłużona.