Otrzymaliśmy kolejną oficjalną odpowiedź na pozew klimatyczny przeciwko działalności PGE GiEK. W przedstawionych opiniach “ekspertów” PGE GiEK pada m. in. stwierdzenie, że “optymalne ekonomiczne będzie ocieplenie o 3,5°C”. To kolejny raz, kiedy spółka energetyczna emitująca najwięcej gazów cieplarnianych w Polsce, zaprzecza naukowemu konsensusowi w sprawie zmiany klimatu. Po raz kolejny obnażamy klimatyczne kłamstwa energetycznego giganta. 

W 2015 roku, podpisując porozumienie paryskie, Polska zobowiązała się do wspólnego działania na rzecz ograniczenia wzrostu globalnego ocieplenia, tak by zapobiec katastrofie klimatycznej. W 2018 roku IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu) opublikował raport pokazujący, że należy dołożyć wszelkich starań, by ocieplenie nie wzrosło o więcej niż 1,5°C. To wymaga głębokich zmian i nie uda się, utrzymując model business-as-usual, w którym nie liczy się nic, poza interesem wąskiej grupy osób, która jednocześnie zagraża możliwości utrzymania na planecie warunków do życia ludzi. Tymczasem, “eksperci” PGE GiEK argumentują, że z ekonomicznego punktu widzenia “optymalny byłby scenariusz prowadzący do ocieplenia o 3,5°C”. Jest to prosta droga do katastrofy klimatycznej i zaprzepaszczenia szans na bezpieczną przyszłość. Wzrost nawet o 2°C spowoduje wydłużenie się fal upałów aż do 1,5 miesiąca, obumarcia 98% raf koralowych, spadku plonów pszenicy o 16%, wzrostu poziomu morza o pół metra, masowe migracje spowodowane brakiem dostępu do wody pitnej, itd. 

Więcej o skutkach podniesienia się średniej globalnej temperatury: https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/porownanie-nastepstw-zmiany-klimatu-306 

Kryzys klimatyczny nie zwalnia – upały, susza zagrażająca uprawom żywności, przeplatające się z ulewnymi deszczami podtopiającymi miasta. To wszystko skutki nadmiernych emisji gazów cieplarnianych, pochodzących w dużej mierze ze spalania paliw kopalnych. Spółka PGE GiEK to właściciel między innymi kopalni i elektrowni w Bełchatowie i Turowie, największy emitent w Polsce. Co prawda firma dostrzega niebezpieczne dla zdrowia upały i związaną z nimi zwiększoną liczbę zgonów, ale nie przyznaje się do odpowiedzialności za przyczynianie się do tego problemu. Koncern dostrzega nawet nierówności społeczne związane z możliwością zapewnienia sobie ochłodzenia w czasie upałów, czyli ubóstwo energetyczne. Niestety zamiast zacząć eliminować problem i zobowiązać się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, narzeka na wzrost cen prądu z węgla, związany z drożejącymi pozwoleniami na emisje, przez co nie może sprzedać go wszystkim osobom, które potrzebują go, by się ochłodzić. Jak czytamy w opinii “ekspertów” PGE GiEK: “Walka z globalnym ociepleniem przyczynia się do wzrostu cen energii i pośrednio zwiększa liczbę zgonów z powodu fal upałów”. Tymczasem, zagrażające życiu i zdrowiu upały nasilają się przez zmiany klimatu napędzane szczególnie przez spalanie paliw kopalnych, w tym węgla. To jest przykład naruszania prawa ludzi do bezpiecznego życia dziś i w przyszłości. Nie jest tajemnicą, że osoby najuboższe będą odczuwały skutki kryzysu klimatycznego najsilniej. 

W oficjalnej odpowiedzi, PGE GiEK poprzez opinie “ekspertów” poucza także, że nie ma pewności, że kryzys klimatyczny jest szkodliwy. Dowiemy się tego dopiero z perspektywy czasu, gdy klimat już się zmieni. Jak czytamy: “skutki te poznamy w momencie, gdy klimat zmieni się do stanu, który może wywołać zjawiska szkodliwe dla ekosystemu i ludzi” [1]. Choć jak eksperci sami zauważają: “Oczywiście wówczas na odpowiednią reakcję ludzkości może być już za późno”. Tymczasem nauka już teraz wiąże coraz bardziej dotkliwe anomalie pogodowe z podnoszeniem się średniej globalnej temperatury. Podobnie jak w przypadku palenia papierosów nauka dysponuje odpowiednią wiedzą, żeby wyraźnie stwierdzić: palenie szkodzi zdrowiu. I nikt z tym nie dyskutuje. 

“Eksperci” PGE GiEK ze swoją argumentacją cofają się nawet do epoki kamienia łupanego. “Nawet wtedy, gdy ludzie z własnymi potrzebami cofnęliby się do popytu ludzi pierwotnych z  epoki kamienia łupanego, to i tak eksploatowali by surowce skalne łupiąc kamienie by produkować narzędzia i broń oraz jedliby mięso upolowanych zwierząt piekąc je na ognisku emitując benzopireny i CO2. Problem w tym, że gdyby zrobiło to 7 mld mieszkańców naszej planety to emisje wcale nie byłyby dużo mniejsze, a powietrze nie byłoby dużo czystsze (vide zakaz grillowania w niektórych dzielnicach Warszawy w weekend majowy 2021).”

Reakcje PGE GiEK po raz kolejny okazała się być serią denialistycznych stwierdzeń z epoki kamienia łupanego poddających w wątpliwość istnienie zjawiska globalnego ocieplenia, zaprzeczających udziałowi w pogłębianiu się problemu i bagatelizujących skutki katastrofy klimatycznej. Pierwsza odpowiedź PGE GiEK na pozew sądowy pojawiła się we wrześniu 2020 roku. Eksperci PGE GiEK pisali wtedy, że “Nie ma żadnych przekonywujących dowodów naukowych, że ludzkie uwolnienie dwutlenku węgla, metanu czy innych gazów cieplarnianych powoduje bądź spowoduje w przewidywalnej przyszłości katastrofalne ocieplenie ziemskiej atmosfery lub zakłócenie klimatu Ziemi”. Między stronami trwały mediacje, które skończyły się w lutym 2021 i sprawa wróciła do sądu. Spółka została pozwana na podstawie prawa ochrony środowiska. Greenpeace Polska zażądało podjęcia działań niezbędnych do uniknięcia katastrofy klimatycznej, czyli do całkowitego zaprzestania emisji szkodliwych gazów cieplarnianych ze spalania węgla najpóźniej w 2030 roku.

Przypisy:

[1] Pełna treść opinii „ekspertów PGE GiEK: “Nie znamy pełnych skutków globalnego ocieplenia (o ironio znamy dramatyczne skutki ochłodzenia klimatu, które skutkowały zlodowaceniem Europy i dla obszaru Polski i jej mieszkańców byłyby znacznie bardziej uciążliwe niż skutki globalnego ocieplenia), ponieważ skutki te poznamy w momencie, gdy klimat się zmieni do stanu, który może wywoływać zjawiska szkodliwe dla ekosystemu i ludzi. Oczywiście wówczas na odpowiednią reakcję ludzkości może być już za późno, niemniej nie zwalnia to ze stosowania odpowiedniego właściwego opisu zjawisk.”

Rekomendacje:

Osobom szukającym zweryfikowanego źródła wiedzy o klimacie polecamy:

Nauka o klimacieKlimatyczne ABC