Aż jedna trzecia unijnego budżetu na promocję żywności przeznaczana jest na reklamy mięsa i nabiału. Trzeba zakończyć finansowanie z publicznych pieniędzy działań szkodliwych dla ludzi i planety – uważa Greenpeace. Organizacja zbiera podpisy pod apelem do Komisji Europejskiej o zakończenie wspierania promocji mięsa i nabiału ze środków publicznych.

– Naukowcy od lat ostrzegają, że ze względów zdrowotnych oraz środowiskowych musimy znacznie ograniczyć spożycia mięsa i przejść na dietę z większą ilością owoców i warzyw. Masowa produkcja mięsa jest głównym motorem utraty dzikiej przyrody i wymierania gatunków, przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska i pogłębia kryzys klimatyczny. Nie możemy dłużej wspierać destrukcyjnego wpływu masowej produkcji mięsa na fermach przemysłowych i dokładać się do ekologicznej katastrofy – powiedziała Dominika Sokołowska z Greenpeace

W kwietniu Greenpeace opublikował raport, w którym ujawnił, że Unia przeznacza miliony euro z publicznych pieniędzy na promocję konsumpcji mięsa i produktów mlecznych. Ich produkcja jest szkodliwa dla środowiska, klimatu i zwierząt, a nadmierne spożycie ma wpływ na nasze zdrowie. W trwających konsultacjach dotyczących polityki promocyjnej UE, wzywa rządzących do zakończenia wydawania naszych pieniędzy na promocję produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, których nadmierne spożycie i produkcja już dawna zagraża ludziom i środowisku. Dalsze inwestowanie doprowadza nas do pogłębiania kryzysów. 

– Coraz więcej ludzi ogranicza spożycie mięsa ze względu na swoje zdrowie i zdrowie naszej planety. Jednak przemysł mięsny desperacko poszukuje sposobów na powstrzymanie tego trendu, a Unia Europejska chętnie w tym pomaga, promując szkodliwy biznes za publiczne pieniądze. Nadszedł czas na zmianę! Zamiast wydawać publiczne pieniądze na działalność szkodliwą dla wszystkich wspierajmy takie rolnictwo, które będzie przyjazne ludziom i planecie – dodaje Dominika Sokołowska.

Greenpeace apeluje do Komisji Europejskiej o zakończenie finansowania ze środków publicznych promocji mięsa i nabiału. Fundusze powinny zostać przeznaczone  na promocję zdrowej diety opartej na produktach roślinnych, promowanie ekologicznych produktów pochodzenia zwierzęcego i produkowanych w małych, rodzinnych gospodarstwach rolnych. Zmiana w polityce promocyjnej powinna być jednym z niezbędnych kroków koniecznych do zmiany innych polityk dotyczących wzorca konsumpcji, w tym na przykład polityki zamówień publicznych, wytycznych żywieniowych i bardziej sprawiedliwych systemów cenowych, tak żeby promować dietę zdrową, bogatą w produkty pochodzenia roślinnego. 

Do 23 czerwca można wziąć udział w konsultacjach społecznych i dołączyć do  apelu.