Dzisiaj odbyło się posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa w sprawie trwającej epidemii ptasiej grypy. Zostało zdominowane przez temat doraźnych działań w dotkniętych regionach i kwestię odszkodowań dla hodowców. Minister rolnictwa Grzegorz Puda zbagatelizował głosy podnoszące rolę nadmiernej koncentracji ferm przemysłowych w rozprzestrzenianiu się wirusa grypy ptaków.

– Mycie rąk, wycieranie butów i oczekiwanie na lepszą pogodę – taką receptę rządu na epidemię ptasiej grypy przedstawił dzisiaj w Sejmie minister Puda. Bioasekuracja nie może być głównym środkiem zaradczym, bo zasady bioasekuracji nie mają szansy zadziałać przy takim zagęszczeniu ferm przemysłowych, jakie obserwujemy choćby w powiatach żuromińskim i mławskim – powiedziała Dominika Sokołowska, koordynatorka kampanii rolniczych w Greenpeace.

Minister Puda, odnosząc się do pytań dotyczących dekoncentracji hodowli przemysłowych, zaznaczył, że w Polsce przedsiębiorcy mają pełne prawo do budowania na własnym gruncie i zajmowanie się tą kwestią nie leży w kompetencjach ministerstwa rolnictwa, tylko ministerstwa rozwoju. Jednocześnie podkreślił odpowiedzialność samorządów w zabezpieczaniu interesów mieszkańców.

– Minister Puda pytany o nadmierną koncentrację ferm robi uniki, przerzucając odpowiedzialność za obecny stan rzeczy to na właścicieli hodowli, to na samorządy. Zabrakło tylko stwierdzenia, że minister rolnictwa tak naprawdę nic nie może zrobić, jeśli chodzi o kształtowanie modelu rolnictwa w Polsce. To obnaża brak woli politycznej, a bez niej nie będzie faktycznego rozwiązania problemów, z jakimi boryka się dzisiaj polska wieś – powiedziała Dominika Sokołowska.

Również dzisiaj Koalicja Stop Fermom przedstawiła postulaty działań w związku epidemią ptasiej grypy. Koalicja domaga się natychmiastowego wstrzymania wydawania pozwoleń na budowę ferm przemysłowych, dekoncentrację ferm w już istniejących zagłębiach, a także podjęcia prac nad wprowadzeniem przepisów ustalających bezpieczne odległości ferm od zabudowy mieszkalnej oraz dających większą sprawczość samorządom. Obecnie możliwa jest budowa ferm przemysłowych na obszarach, które nie zostały objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, co poważnie ogranicza możliwości działania samorządów i mieszkańców sąsiadujących z hodowlą. 

– Wbrew temu, co mówi minister Puda to nie wirus jest największym problemem, a dogodne warunki, jakie mu stworzono. Wirus prostu korzysta z nadmiernej koncentracji  przemysłowych kurników do tego, by nieść się dalej. Jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu ptasiej grypy jest zatrzymanie ekspansji chowu przemysłowego – powiedziała Dominika Sokołowska z Greenpeace. 

Świnie w przemysłowej fermie
Podpisz: Stop fermom przemysłowym

Zatrzymajmy ekspansję ferm przemysłowych w Polsce – podpisz apel o wprowadzenie nowej polityki rolnej, która wspierać będzie rolnictwo bezpieczne dla klimatu oraz przyjazne zwierzętom i środowisku.

Działaj!