Fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera ma powstać w Jaworznie w woj. śląskim – ogłosiło dzisiaj Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jednocześnie w tym samym mieście zaledwie kilka tygodni temu otwarto jedną z ostatnich elektrowni węglowych w Europie – blok 910 MW zbudowany przez Tauron. Jaworzno i inne miasta węglowe potrzebują pilnie planu odejścia od węgla. 

– Jaworzno może być wzorowym przykładem transformacji energetycznej, gdzie nowy, niskoemisyjny biznes zastępuje stary, niszczący klimat. Aby tak się stało, Jaworzno i inne miasta, które do tej pory związane były z wydobyciem i spalaniem węgla, potrzebują szybkiego planu odejścia od węgla. Obecne plany rządu obstawania przy węglu do 2049 roku są oderwaną od rzeczywistości mrzonką i oszukiwaniem górników i ich rodzin. Aby sprostać wymaganiom porozumienia paryskiego Polska – tak jak inne kraje Unii Europejskiej – powinny odejść od węgla do 2030 roku – mówi Joanna Flisowska, szefowa zespołu Klimat i Energia w Greenpeace Polska. 

90-tysięczne Jaworzno położone jest na wschodnim krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Według informacji spółki Electromobility Poland, nowa fabryka Izery ma stworzyć 15 tysięcy miejsc pracy. To zdecydowanie więcej niż obecnie zatrudnia spółka Tauron Wydobycie (6,6 tysiąca pracowników), która ma swoją siedzibę w Jaworznie. Do spółki należą trzy zakłady górnicze, w tym jeden zlokalizowany w Jaworznie (ZG Sobieski) oraz dwa w okolicznych miastach – w Libiążu (ZG Janina) i Brzeszczach (ZG Brzeszcze). W mieście zlokalizowanych jest też kilka zakładów energetycznych spalających węgiel kamienny: powstała w latach 50-tych elektrociepłownia, otwarta w latach 70-tych elektrownia Jaworzno III i najnowszy, otwarty w listopadzie 2020 roku blok o mocy 910 MW. W 2019 roku elektrownia Jaworzno III była ósmym miejscu wśród najbardziej emisyjnych elektrowni węglowych w Polsce, z roczną emisją na poziomie 3,7 mln ton CO2 (dane: fundacja Instrat). Po otwarciu nowego bloku węglowego, emisje jaworznickiej elektrowni mogą wzrosnąć nawet o 4,5 mln ton CO2

Podpisz: Chrońmy klimat, chrońmy ludzi!

Podpisz petycję o jak najszybsze odejście Polski od spalania paliw kopalnych.

Działaj!