Greenpeace we współpracy z prawnikami z Fundacji Frank Bold złożył odwołanie do Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki od decyzji marszałka woj. wielkopolskiego przyznającej elektrowni Pątnów I i Konin odstępstwo umożliwiające emisję szkodliwych dla zdrowia i życia zanieczyszczeń, w tym rtęci. Ekolodzy powołują się na raport, który wyraźnie wskazuje wysokie koszty zdrowotne emisji z elektrowni należących do ZE PAK. 

Odstępstwo od unijnych przepisów przyznane przez marszałka dotyczy emisji rtęci i dwutlenku siarki – zanieczyszczeń mających negatywny wpływ na zdrowie człowieka i przyczyniających się do przedwczesnych zgonów. Substancje te zwiększają ryzyko udaru, raka płuc, chorób serca i układu oddechowego u dorosłych, a także infekcji dróg oddechowych i zaburzeń rozwoju poznawczego u dzieci. 

Z przygotowanego przez niezależną instytucję badawczą Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) raportu wynika, że w okresie przyznanego odstępstwa tj. do 2030 roku, emisje z należącej do Spółki ZE PAK elektrowni Pątnów I przyczynią się do 440 przedwczesnych zgonów oraz 4370 przypadków objawów astmy i zapalenia oskrzeli u dzieci [1]. Kwalifikację skutków wzrostu stężeń zanieczyszczeń powietrza dla zdrowia publicznego dokonano w oparciu o zalecenia WHO dotyczące oceny skutków zdrowotnych zanieczyszczenia powietrza w Europie.

– Decyzja marszałka zezwalająca na wyższe niż dopuszczają to unijne przepisy emisje związków rtęci i siarki, może powodować setki przedwczesnych zgonów oraz tysiące zachorowań. To oburzające. Zamiast dbać o podnoszenie jakości powietrza, marszałek woj. wielkopolskiego zgadza się na jeszcze większe trucie mieszkańców. Liczymy na to, że minister środowiska i klimatu Michał Kurtyka, mając na względzie troskę o zdrowie i życie setek a nawet tysięcy osób tę decyzję uchyli  – komentuje Anna Meres z Greenpeace.

 Zdaniem ekspertów, ok 30% emitowanej przez elektrownię Pątnów I rtęci osadza się w glebie i ekosystemach wodnych w regionie. Tymczasem, jak wykazują badania, rozwój neurologiczny niemowląt i małych dzieci jest znacznie pogorszony jeśli w organizmie matki skumulowana została rtęć, zaś u osób dorosłych ekspozycja na rtęć zwiększa ryzyko zgonu w wyniku chorób wieńcowych. 

Proces i fakt, że standardy emisji podlegają zaostrzeniu był od dawna znany grupom energetycznym i te miały czas by się do niego przygotować. ZE PAK ubiega się o odstępstwo do 2030 roku pomimo, że zgodnie z opublikowanym niedawno przez Spółkę sprawozdaniem finansowym za ostatnie półrocze, bloki elektrowni Pątnów I miałyby działać do 2024 roku.

[1] Raport CREA: “Wpływ na zdrowie publiczne mniej rygorystycznych wartości granicznych emisji zanieczyszczeń do powietrza w elektrowni na węgiel brunatny Pątnów I”

Podpisz: Chrońmy klimat, chrońmy ludzi!

Podpisz petycję o jak najszybsze odejście Polski od spalania paliw kopalnych.

Działaj!