Dyrektor programowy Greenpeace Polska Paweł Szypulski napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego w związku z porozumieniem dotyczącym restrukturyzacji górnictwa. Rząd oszukuje górników i społeczeństwo, rzucając puste obietnice i przedstawiając niemożliwe do zrealizowania plany – pisze Szypulski. W nocy aktywiści Greenpeace wyświetlili na zwałach węgla w Centralnym Magazynie Węgla ogromny napis „Dość bla bla bla. Sprawiedliwa transformacja teraz”. W ten sposób zwracają uwagę na konieczność podjęcia pilnych działań na rzecz transformacji obszarów górniczych. 

Zdjęcia dostępne są tutaj.

Wejście w życie porozumienia jest – jak zauważają sami jego sygnatariusze – uwarunkowane zgodą Komisji Europejskiej na pomoc publiczną na finansowanie bieżącej produkcji sektora górniczego. Takiej zgody Komisja Europejska nie wyda, gdyż udzielanie pomocy publicznej na bieżącą działalność kopalni węglowych jest niezgodne z prawem europejskim.

– To porozumienie jest zaprzeczeniem idei sprawiedliwej transformacji. Nie zabezpiecza ono interesu społeczeństwa, a skupia się na partykularnych interesach polityków dbających o swoje stołki i związkowców, którzy – jak widać – nie reprezentują prawdziwego interesu pracowników branży. Niestety wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny górnicy i ich rodziny zostali oszukani, a ich los nie był przedmiotem prawdziwej troski obu stron porozumienia. Zamiast wskazania nowych perspektyw dla regionów górniczych mamy porozumienie, które nie ma szans na realizację i które jest klasycznym chowaniem głowy w piasek – komentuje Paweł Szypulski.

– Z uwagi na kompletne oderwanie od rzeczywistości prawnej, gospodarczej i politycznej, w jakiej funkcjonujemy zarówno na poziomie krajowym, jak i Unii Europejskiej, już w momencie ogłoszenia plan pozbawiony jest szans na wdrożenie w życie. Fikcja, którą generuje nie służy ani interesom pracowników branży górniczej, ani interesom regionów węglowych, ani szerzej – polskiego społeczeństwa – czytamy w liście wysłanym do premiera Morawieckiego 29 września. 

Dyrektor programowy Greenpeace Polska wskazuje w swoim liście na liczne powody, które sprawiają, że porozumienie w obecnym kształcie nie jest do zrealizowania. Wskazuje on m.in., że udzielenie pomocy publicznej na bieżącą działalność kopalń jest niezgodne z prawem europejskim. Co więcej, przedstawione terminy zamykania kopalń są jego zdaniem oderwane od rzeczywistości gospodarczej, a krajowy popyt na węgiel będzie spadał zdecydowanie szybciej niż podawane terminy zamykania kopalń.

– Wzywam stronę rządową i przedstawicieli związków zawodowych, by przestali zwodzić  pracowników branży górniczej i wykazali prawdziwą troskę o przyszłość ludzi pracujących w górnictwie oraz ich rodzin. Należy wypracować realny plan sprawiedliwej transformacji z udziałem szerokiego głosu społeczeństwa. Tylko wtedy będziemy mogli mówić o sprawiedliwej transformacji – mówi Paweł Szypulski.    

List można przeczytać tutaj.