Z opublikowanego wczoraj raportu dotyczącego odpisów aktualizujących wartości aktywów spółki Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA (ZE PAK) wynika, że koncern zrezygnował z planów budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Ościsłowo [1]. To wielki sukces społeczności lokalnej, rolników i organizacji pozarządowych oraz bardzo dobra wiadomość dla ludzi, przyrody i klimatu. 

Greenpeace od lat prowadził intensywne działania na rzecz rezygnacji ZE PAK z planów budowy nowej kopalni węgla brunatnego Ościsłowo. Działał wspólnie z lokalną społecznością, która protestowała przeciwko dewastacji ogromnego obszaru jaki miał być eksploatowany dla wydobycia węgla brunatnego, a także z Koalicją “Rozwój TAK-Odkrywki NIE”. Przez wiele lat odbywały się protesty, toczyły postępowania prawne i administracyjne, a także rozmowy o konsekwencjach takiej inwestycji dla przyrody oraz klimatu. 

–  To ważny dzień dla klimatu i ogromny sukces społeczności lokalnej, rolników i organizacji pozarządowych, takich jak Greenpeace i Koalicja Rozwój TAK Odkrywki NIE, które od lat walczyły o porzucenie tej szkodliwej dla wszystkich inwestycji. Ta decyzja pokazuje, że presja ma sens, a inwestycje węglowe nie mają przyszłości. Liczymy, że podobne decyzje zapadną także wobec innych odkrywek, takich jak planowane przez PGE wydobycie węgla brunatnego ze złoża Złoczew – powiedziała Anna Meres z Greenpeace. 

Jak podaje spółka ZE PAK, kluczowe dla decyzji o rezygnacji z inwestycji były negatywnie oddziaływujące czynniki zewnętrzne, w szczególności rosnące ceny za emisję CO2 oraz coraz bardziej ambitna polityka Unii Europejskiej, w ramach której w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zaproponowała podniesienie z 40 do 55 procent celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Podwyższenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych Unii Europejskiej będzie kluczowym tematem najbliższej  Rady UE.

To jasny sygnał, że dalsze inwestowanie w  energetykę opartą na spalaniu węgla jest nieopłacalne i nie ma przyszłości. Planowanie budowy kolejnych odkrywek węgla brunatnego to nic innego jak podtrzymywanie ułudy, która od lat blokuje rozwój gmin i negatywnie wpływa na społeczności lokalne. Liczymy, że Spółka PGE również jasno postawi sprawę i ogłosi rezygnację z planów budowy odkrywki Złoczew i rozbudowy odkrywki Turów. W dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, powinniśmy jak najszybciej odejść od spalania paliw kopalnych i wyznaczyć rok 2030 jako graniczną datę odejścia od węgla – powiedziała Anna Meres z Greenpeace.

Przypisy:

[1] https://ri.zepak.com.pl/pl/raporty/raporty-biezace/1465-informacja-o-zamiarze-ujecia-w-sprawozdaniach-finansowych-za-pierwsze-polrocze-2020-roku-odpisow-aktualizujacych-wartosc-aktywow-oraz-ich-szacunkowym-wplywie-na-wyniki-finansowe.html