Aktywiści i aktywistki wywiesili na siedzibie Komisji Europejskiej ogromny obraz płonącej Amazonii. Baner ma zwrócić uwagę na odpowiedzialność Unii Europejskiej za dewastacje lasów na całym świecie.

Pięcioro aktywistów i aktywistek Greenpeace wspięło się na 14-piętrową siedzibę Komisji Europejskiej w Brukseli i wywiesiło 30-metrowy baner imitujący dziurę wypaloną w budynku, odsłaniającą Puszczę Amazońską w płomieniach. Na banerze znajduje się hasło w języku angielskim: “Pożary Amazonii – winna jest Europa”. Zniszczenia w Puszczy będące wynikiem trwających obecnie pożarów, mogą być znacznie większe niż te, które w zeszłym roku obiegły nagłówki gazet na całym świecie. Greenpeace zauważa, że europejska konsumpcja produktów, których wytwarzanie przyczynia się do wycinek w lasach na całym świecie, sprawia, że Europa jest współwinna pożarom Amazonii i dewastacji lasów pierwotnych na świecie. 

© Johanna de Tessieres / Greenpeace

Komisja Europejska rozważa wprowadzenie przepisów, które mają ograniczyć udział Europy w wylesianiu, dlatego Greenpeace dołączył do koalicji ponad 100 organizacji pozarządowych, które domagają się usunięcia z europejskiego rynku produktów, które przyczyniają się do dewastacji lasów.

– Pożary Amazonii dzieją się daleko stąd, ale Europa dodaje płomieni do tego ognia. Kupując mięso, soję na pasze i inne produkty z terenów, na których trwa wylesianie, Europa jest współwinna dewastacji Amazonii i innych ekosystemów leśnych i napędza kryzys klimatyczny. Mieszkańcy Europy powinni móc robić zakupy, będąc pewnymi, że nic, co znajdą na sklepowych półkach nie łączy się z wylesianiem lub łamaniem praw człowieka. Potrzebujemy silnych unijnych regulacji, które to zapewnią –  powiedziała Sini Eräjää, z europejskiego oddziału Greenpeace.

Mimo pojawiających się ostrzeżeń i apeli, że czas na ochronę i odnawianie lasów, co dwie sekundy z naszej plany znika powierzchnia lasu wielkości boiska do piłki nożnej. Rozwój rolnictwa przemysłowego globalnie odpowiada za 80% zniszczeń w światowych lasach, przede wszystkim poprzez wycinanie ich m.in. na potrzeby uprawy soi, palmy olejowej i hodowlę bydła.

Przez ogromny popyt na mięso, nabiał, soję na paszę, olej palmowy, kakao i papier, Unia Europejska odpowiada za ponad 10% zniszczeń w światowych lasach, w tym za pożary Amazonii. W 2014 roku Unia Europejska odpowiadała za 41% światowego importu wołowiny, 25% oleju palmowego i 15% soi (głównie w paszach dla zwierząt). Po latach czekania, Komisja Europejska w końcu obiecała, że 2021 roku wprowadzi przepisy w ramach Strategii Bioróżnorodności, które ograniczą destrukcyjny wpływ europejskiej konsumpcji tych produktów. Komisja rozpoczęła konsultacje społeczne,  w których pyta, jakie działania powinny zostać podjęte, by ograniczyć wpływ Europy na dewastację światowych lasów.

Greenpeace wzywa do przygotowania silnego prawa, które wyeliminuje z rynku produkty związane z wylesianiem, niszczeniem ekosystemów lub związanym z nimi łamaniem praw człowieka. To ostatnia deska ratunku dla lasów na świecie, ponieważ dotychczasowe podejmowane dobrowolnie kroki i deklaracje korporacji zawiodły.

Greenpeace wzywa również europejskie rządy do odrzucenia umowy handlowej UE-Mercosur, która jedynie przyspieszyłaby wyrąb Puszczy Amazońskiej i innych cennych ekosystemów Ameryki Południowej.

Greenpeace zachęca obywatelki i obywateli UE, w tym osoby mieszkające w Polsce, do wzięcia udziału w konsultacjach Komisji Europejskiej i domagania się ambitnego, chroniącego światowe lasy prawa dla całej Unii.

Podpisz: Chrońmy stare lasy

Najstarsze i najcenniejsze przyrodniczo lasy Polski znikają. Nie pozwólmy na to, podpisz apel do premiera o spełnienie obietnicy objęcia ochroną 20% lasów!

Działaj!