Komentarz Anny Ogniewskiej, ekspertki Greenpeace Polska ds. polityki klimatycznej:

W poniedziałek 20 kwietnia Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska wysłał list do Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych z apelem o takie ukierunkowanie pomocy publicznej, by wspierała ona rozwój zielonej, neutralnej klimatycznie gospodarki i transformację regionów górniczych. Paweł Szypulski zaznaczył, że o ile zrozumiałe są tymczasowe osłony by chronić miejsca pracy, o tyle potencjalna dodatkowa pomoc, kierowana do spółek np. górniczych pod pretekstem obecnej pandemii, nie może sztucznie przedłużać agonii węglowych kolosów, które przyczyniają się do pogłębiającego się kryzysu klimatycznego i wpędzają polski sektor energetyczny w coraz poważniejsze kłopoty.

Nie da się ukryć, że sytuacja górnictwa w Polsce jest coraz gorsza. Wydajność wydobycia węgla kamiennego spada, rosną koszty wydobycia, spada popyt, a zwały niesprzedanego surowca rosną. Ten kryzys jest wynikiem wieloletnich zaniedbań i nieudanych prób restrukturyzacji co doprowadziło do sytuacji, w której w roku 2019 sektor odnotował ponad 1 mld zł straty netto. Pomimo to, nadal brakuje solidnego i długofalowego programu transformacji regionów górniczych. W momencie, gdy w gospodarkę uderza kryzys ekonomiczny wywołany epidemią koronawirusa, sytuacja staje się dramatyczna dla ludzi pracujących w sektorze. Konieczne jest podjęcie działań, które będą miały na celu ochronę miejsc pracy oraz zapewnienie osłon dla osób, które obecny model gospodarczy pozostawił lub pozostawi w najbliższym czasie bez środków do życia, ale niedopuszczalne jest pompowanie dodatkowych środków finansowych do sektora, który jest nierentowny, nie ma przyszłości i przyczynia się do pogłębiania kryzysu klimatycznego. 

Kierunek interwencji powinien być jasny i prowadzić do rozwoju zrównoważonej, zielonej i neutralnej klimatycznie gospodarki. Czym innym jest ratowanie miejsc pracy, programy osłonowe, a czym innym kolejne nieudolne próby ratowania schyłkowych i nierentownych branż. Stojąc w obliczu kryzysu ekonomicznego i kryzysu klimatycznego musimy stawiać na rozwój, innowacje oraz branże perspektywiczne, które pozwolą nam uodpornić polską gospodarkę w przyszłości. Wykorzystywanie pandemii do niedorzecznego dosypywania pieniędzy na utrzymywanie węglowego, kosztem innych sektorów, byłoby działaniem na szkodę gospodarki i nielegalną pomocą publiczną. Greenpeace będzie dalej monitorować sprawę, ponieważ dodatkowa, nieuzasadniona pomoc publiczna dla sektora górnictwa byłaby wyrzucaniem pieniędzy w błoto, a także może znacząco osłabić pozycję Polski w negocjacjach budżetu UE, który będzie wspierał realizację Europejskiego Zielonego Ładu.

List do ministra Sasina można znaleźć tutaj.

Podpisz: Chrońmy klimat, chrońmy ludzi!

Podpisz petycję o jak najszybsze odejście Polski od spalania paliw kopalnych.

Działaj!