Greenpeace wezwał wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa oraz europejskich komisarzy Virginijusa Sinkieviciusa i Phila Hogana do działania na rzecz zakończenia handlu dzikimi zwierzętami. Greenpeace chce również, by Unia Europejska znacznie zwiększyła swoje zaangażowanie w ochronę ekosystemów. Służyć to ma lepszej ochronie zdrowia ludzi i różnorodności biologicznej na całym świecie.

Badania pokazują, że niszczenie środowiska naturalnego i różnorodności biologicznej tworzy warunki, w których zwiększa się prawdopodobieństwo wywoływania i rozprzestrzeniania chorób takich jak Covid-19 [1]. Handel dzikimi zwierzętami zwiększa również ryzyko przeniesienia wirusów ze zwierząt na człowieka. O wprowadzenie zakazu tzw. mokrych targów, gdzie handluje się żywymi zwierzętami i zabija je się na miejscu zaapelowała Elisabeth Maruma Mrema, pełniąca obowiązki sekretarza ONZ-owskiej Konwencji na rzecz Różnorodności Biologicznej (CBD) [2]. To właśnie jeden z mokrych targów w Wuhan był prawdopodobnie miejscem, od którego zaczęła się trwająca pandemia.

Greenpeace wzywa unijnych polityków, by wykorzystali swoją polityczną siłę do działań na rzecz zakończenia globalnego handlu dzikimi zwierzętami. Europejskie rządy – zdaniem Greenpeace – powinny również podjąć wszelkie możliwe działania niezbędne do tego, by chronić naturalne siedliska i ekosystemy – zarówno w krajach UE, jak i na całym świecie. Jednym z rozwiązań powinno być przyjęcie prawa, które wyklucza z obrotu na europejskim rynku produkty, których powstanie związane było z wylesianiem i degradacją przyrody. 

Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska komentuje: 

Cieszymy się z tego, że szefowa CBD wezwała do zamknięcia mokrych targów. Ale to nie wszystko – potrzebujemy ogólnoświatowego zakazu handlu dzikimi zwierzętami! Jest też najwyższy czas, by wreszcie zacząć właściwie chronić duże obszary niezniszczonej jeszcze przyrody, dom tysięcy gatunków dzikich zwierząt. Handel dzikimi zwierzętami powinien stać się pieśnią przyszłości – dla dobra przyrody i nas wszystkich. Żyjemy w czasach szóstego wielkiego wymierania gatunków [3]. Zakaz handlu dzikimi zwierzętami jest kluczowy, by powstrzymać dalszą utratę różnorodności biologicznej, ale również do tego, by zredukować ryzyko kolejnych epidemii chorób odzwierzęcych.

Jednocześnie Greenpeace zaznacza, że nie wzywa do zakazu spożywania mięsa dzikich zwierząt. Taki zakaz uderzyłby w rdzenne społeczności zależne od lasów. Wiele z tych społeczności jest dotkniętych negatywnymi skutkami handlu dzikimi zwierzętami i degradacji przyrody.

List Greenpeace do Fransa Timmermansa, komisarza Virginijusa Sinkevičiusa i Phila Hogana. 

Przypisy:
[1] EcoHealth Alliance (2019). Infectious disease emergence and economics of altered landscapes – IDEEAL, accessed from https://www.ecohealthalliance.org/wpcontent/uploads/2019/09/IDEEAL_report_final.pdf  Saker L, Lee K, Cannito B, Gilmore A, Campbell-Lendrum D (2004) Globalization and infectious diseases; a review of the linkages. World Health Organization, Geneva https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/68726/TDR_STR_SEB_ST_04.2.pdf

[2] https://www.theguardian.com/world/2020/apr/06/ban-live-animal-markets-pandemics-un-biodiversity-chief-age-of-extinction

[3] https://advances.sciencemag.org/content/1/5/e1400253

Działaj!