Aktywiści Greenpeace nocną projekcją na chłodni kominowej elektrowni w Bełchatowie przypominają premierowi Mateuszowi Morawieckiemu o pilnej potrzebie ochrony klimatu w odpowiedzi na zablokowanie przez Polskę zobowiązania UE do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli przywódcy państw członkowskich nie przyjęli wspólnego celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Dyskutowany cel popierała zdecydowana większość krajów, jednak Polska, Czechy, Węgry i Estonia przeciwstawiły się umieszczeniu w konkluzjach Rady odniesienia do konieczności osiągnięcia neutralności klimatycznej UE w 2050 roku.

– Premier Morawiecki twierdzi, że bronił polskich interesów. Czyli czego? Dalszego uzależnienia od importu węgla? Rosnących cen energii pochodzącej z paliw kopalnych? A może tego, że międzynarodowe koncerny, które chcą korzystać z zielonej energii mogą zacząć się wycofywać z Polski? Może fale upałów w kraju są jeszcze zbyt krótkie, a susze zbyt mało dotkliwe dla polskiego rolnictwa? – skomentowała Anna Ogniewska, ekspertka Greenpeace.

Aktywiści Greenpeace w nocy z piątku na sobotę wyświetlili na chłodni kominowej elektrowni w Bełchatowie twarz premiera oraz napis “Wstyd”.

– Wczoraj premier Morawiecki z dumą opowiadał, jak wiele osiągnął torpedując ambicje klimatyczne w UE. Zasłaniając się rzekomym dobrem obywateli, tak naprawdę skazuje ich na jeszcze dłuższe fale upałów, na częstsze powodzie, coraz bardziej niszczycielskie huragany i dotkliwszą suszę. Mateusz Morawiecki ma szansę przejść do historii jako premier, który zgodził się na niszczenie klimatu i z pewnością nie jest to powód do dumy – powiedział Marek Józefiak, koordynator kampanii Klimat i energia w Greenpeace.

– Na zdjęciach z nocnej projekcji aktywistów można dojrzeć dwóch największych niszczycieli klimatu w Polsce. Pierwszy to największy europejski emitent CO2 – elektrownia na węgiel brunatny w Bełchatowie. A drugi to premier Morawiecki, który w skrajnie nieodpowiedzialny sposób zablokował potrzebny Europie i Polsce cel neutralności klimatycznej – dodał Marek Józefiak.

Świat nauki jest zgodny co do tego, że do uniknięcia katastrofy klimatycznej potrzebne są szybkie i zdecydowane działania na całym świecie. Aby osiągnąć cele wskazane w Specjalnym Raporcie Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu (IPCC), UE powinna wypracować neutralność klimatyczną do 2040 roku, co wiąże się z koniecznością podniesienia celu redukcji emisji do 65 proc. do 2030 roku.

Wesprzyj ochronę klimatu

Pomóż nam działać na rzecz odchodzenia od spalania paliw kopalnych. Ratujmy wspólnie klimat!

Działaj!