Gmina Wschowa stała się gminą przyjaźniejszą pszczołom i innym owadom zapylającym! W ramach Dni Pszczoły organizowanych dzięki akcji „Adoptuj Pszczołę”, w dniach 8-9 czerwca br. wolontariusze i eksperci Greenpeace przeprowadzili szereg działań, które sprawią, że pszczołom we Wschowie będzie się żyło lepiej i bezpieczniej. Wśród nich były m.in. nasadzenia nowych drzew i krzewów miododajnych, otwarcie łąki kwietnej oraz warsztaty dotyczące roli i ochrony pszczół.
10 czerwca 2015

Nasadzenia we Wschowie

Wśród najważniejszych wydarzeń Dni Pszczoły w gminie Wschowa były nasadzenie 50 drzew i około 200 krzewów miododajnych we Wschowie i Przyczynie Dolnej, a także otwarcie ekologicznej łąki kwietnej, na której przez cały sezon kwitnąć będą różnorodne rośliny miododajne. Dzięki temu pszczoły będą miały zapewniony dostęp do pokarmu przez cały okres swojej aktywności. Łąka będzie pielęgnowana w sposób przyjazny zapylaczom, bez wykorzystania pestycydów. Na otwarciu łąki obecne były władze gminy, w tym Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Danuta Patalas. Odpowiednie szkolenie przeszli też wschowcy urzędnicy odpowiedzialni za utrzymanie zieleni w gminie.

W ramach Dni Pszczoły odbył się również pokaz filmu “Więcej niż miód”, który w przejmujący sposób wskazuje zagrożenia, jakie dla pszczół wiążą się z przemysłowymi uprawami, masowym wykorzystywaniem pestycydów oraz niszczeniem naturalnych siedlisk, warsztaty dla uczniów wschowskich szkół oraz spotkanie na temat roli pszczół i ich ochrony z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich

Wszystkie te działania prowadzone ​były w ramach akcji “Adoptuj Pszczołę”, której celem była odbudowa pszczelej populacji, po tym, jak w październiku 2014 roku jednocześnie zginęło w wyniku zatrucia ponad 5 milionów pszczół w miejscowości Przyczyna Dolna (gm. Wschowa). Akcję “Adoptuj Pszczołę” finansowo wsparło ponad 8 tysięcy osób z całej Polski. Dzięki ich zaangażowaniu w maju br. pszczoły wróciły już do okolicznych pasiek.

Pszczoły i owady zapylające od lat pracują na naszą korzyść – to im zawdzięczamy nawet co trzecią łyżkę tego, co spożywamy. Niestety często o tym zapominamy planując prace w ogrodzie, w sadzie czy na polu i swoimi wyborami przyczyniamy się do ich ginięcia. Tak też stało się jesienią 2014 w Przyczynie Dolnej, gdzie w wyniku niewłaściwe zastosowania środka owadobójczego o nazwie fipronil na raz zginęło kilka milionów pszczół.

Pszczoły, od których zależy większość tego, co jemy, giną z wielu przyczyn, jednak to działania człowieka mają w tym największy udział. Aby temu przeciwdziałać, niezbędne jest wspólne działanie rolników, pszczelarzy i wszystkich osób mieszkających na terenach rolniczych. Dlatego podczas „Dni Pszczoły w Przyczynie Dolnej odbędzie się wiele działań zwiększających świadomość lokalnej społeczności na temat znaczenia pszczół w produkcji żywności i ich roli w ekosystemie, a także zagrożeń, takich jak wykorzystywanie pestycydów w rolnictwie, niszczenie naturalnych siedlisk, itp.