Jutro rozpoczyna się okres lęgowy ptaków i zakaz wycinki w tym okresie. Greenpeace kończy leśne patrole w Puszczy Białowieskiej i przedstawia dowody na trwającą wbrew deklaracjom Ministra Środowiska wycinkę drzew w miejscach cennych przyrodniczo.

W związku z rozpoczynającym się okresem lęgowym ptaków, trwającym od 1 marca do 31 sierpnia, Greenpeace kończy trwające od 2 tygodni patrole leśne w Puszczy Białowieskiej.

Polskie i unijne prawo zabrania wycinki drzew w tym okresie, Puszcza jest więc bezpieczna.

Aktywiści Greenpeace wraz z przyrodnikami znaleźli w sumie 31 miejsc, w których według naukowców oraz na podstawie deklaracji Ministra Kraszewskiego, nie powinno się prowadzić wycinki. 10 z tych miejsc już wycięto, pozostałe 21 można jeszcze uratować. Greenpeace  przekazuje dziś Ministerstwu Środowiska, szczegółową mapę tych miejsc wraz z dokumentacją zdjęciową i opisami planowanej wycinki zagrażającej przyrodzie Puszczy.

Mapa konfliktów na dzień 25.02 – pobierz w formacie [pdf]

„Fakt, że pozwolono na wycinkę drzew wbrew ustaleniom jest oburzający, ale nie wyobrażamy sobie by Minister pozwolił jeszcze na łamanie prawa. Na taki krok przed trzema laty nie zdecydował się nawet znany z kontrowersyjnych decyzji rząd PiS, wstrzymując budowę obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy na czas trwania okresu lęgowego ptaków”, mówi Robert Cyglicki, dyrektor polskiego Greenpeace.

Z ekspertyzy prawnej na temat ograniczeń w prowadzeniu gospodarki leśnej w okresie lęgowym ptaków, przygotowanej przez organizację ClientEarth [1], jasno wynika, że zarówno prawo polskie jak i unijne chroni dzikie ptaki przed działalnością ludzką poprzez szeroki katalog zakazów m.in. Dyrektywę Ptasią UE (art.5) oraz Ustawę o Ochronie Przyrody i rozporządzenie ws. ochrony gatunkowej zwierząt. Na podstawie tych przepisów zabronione jest m.in. umyślne płoszenie i niepokojenie ptaków oraz niszczenie ich gniazd i jaj. Jeśli chodzi o pozyskiwanie drewna to odstępstwa od tych zakazów są możliwe, ale wyłącznie na podstawie planu urządzenia lasu opartego na strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko i w bardzo ograniczonym zakresie. W przypadku Puszczy Białowieskiej takich planów nie sporządzono.  

4 miejsce konfliktu. Drzewostan z 20% udziałem dębów w wieku 121 lat. Wycięcie w tym miejscu jakichkolwiek drzew zniszczy ciągłość pokoleniową tego naturalnego fragmentu lasu. Na zawsze zginie także jego puszczański charakter.

1 miejsce konfliktu. Cenny przyrodniczo las wilgotny pochodzenia naturalnego. Dorodne jesiony i olsy w wieku 111 lat mające 20% udział w drzewostanie. Możemy je jeszcze ochronić.

Kolejny konflikt z obszarem cennym przyrodniczo. Świeża wycinka  świerka w otulinie parku narodowego wraz z otaczającymi go drzewami średniego i młodego pokolenia.

Kolejne miejsce konfliktu. Świeża wycinka  świerka w otulinie parku narodowego wraz z otaczającymi go drzewami średniego i młodego pokolenia. Procentowy udział drzew świerkowych w wieku 120 lat wynosił 20%.

Dodatkowo cała Puszcza objęta jest ochroną jako Natura 2000, a wymogi dotyczące oceny oddziaływania na środowisko na tych obszarach są jeszcze bardziej rygorystyczne. Wszystkie działania, które mogą oddziaływać na tereny Natura 2000 i występujące na nich siedliska zwierząt, wymagają każdorazowo „odpowiedniej” oceny oddziaływania na środowisko.

„Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie wycinki w Puszczy Białowieskiej, w okresie lęgowym ptaków byłoby bezprawne. Polskie i unijne przepisy jasno to regulują. Nasz kraj wstępując do Unii zgodził się na respektowanie europejskich standardów ochrony przyrody. Naruszenie tych zakazów i wymogów dałoby podstawę do wyciągnięcia odpowiedzialności prawnej – wykroczeniowej, cywilnej, a w skrajnych przypadkach nawet karnej”, mówi Dawid Sześciło, z ClientEarth Poland, autor wspomnianej opinii prawnej.

Przypisy:

[1] ClientEarth to międzynarodowa organizacja skupiająca prawników działających na rzecz ochrony środowiska. Od września 2010 r. ClientEarth jest obecna również w Polsce. Wykorzystując polskie i europejskie prawo ochrony środowiska, ClientEarth wspiera ważne inicjatywy służące zachowaniu najcenniejszych zasobów przyrodniczych.

Podyskutuj na facebook

Dołącz do tysięcy fanów Greenpeace na facebook. Z nami porozmawiasz na każdy zielony temat…

Pomóż nam 1% podatku

Greenpeace nie przyjmuje dotacji od rządów, parti politycznych i korporacji. Dlatego Twój 1% podatku ma dla nas tak duże znaczenie!