W Warszawie powstał dziś nowy hotel. Tym razem dla owadów. Zasiedlając w ten sposób parki i skwery polskich miast dzikimi owadami zapylającymi, Greenpeace chce stworzyć im warunki do tego, by mogły zapylać miejskie kwiaty oraz drzewa i upiększać przestrzeń, w której żyją miliony Polaków.

Otwarcie pierwszego hotelu dla zapylaczy w Warszawie

Na warszawskich Polach Mokotowskich miała dziś miejsce nietypowa premiera. Marcin Bosak, aktor Teatru Studio, uroczyście otworzył pierwszy hotel dla pszczół i owadów zapylających. Hotel powstał w ramach trwającego od ubiegłego czwartku nowego projektu Greenpeace na rzecz ochrony tych zwierząt – „Adoptuj Pszczołę”, w ramach którego Greenpeace zamierza zbudować 100 takich hoteli w polskich miastach. Na stronie www.adoptujpszczole.pl można wesprzeć finansowo inicjatywę poprzez wirtualną “adopcję” pszczoły. Projekt jest kolejną odsłoną kampanii „Przychylmy Pszczołom Nieba”, mającej na celu ochronę pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających, które masowo wymierają m.in. w wyniku chemizacji rolnictwa, zmian klimatycznych, chorób oraz niszczenia siedlisk.

Hotel dla owadów zapylających to specjalna konstrukcja wybudowana w celu stworzenia schronienia i miejsca do rozmnażania dla dziko żyjących owadów zapylających. Owady te są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania parków i zieleni miejskiej, w której ich naturalne siedliska są coraz częściej niszczone.

Konstrukcję wybudowano i wypełniono naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, słoma, glina patyki, tyczki bambusowe, suche liście, pokruszone cegły i doniczki gliniane. W przeciwieństwie do tradycyjnego ula, mogą mieszkać w niej różne gatunki owadów zapylających, takie jak np. pszczoły samotnice, trzmiele i inne pszczołowate, motyle, biedronki, złotooki oraz tzw. bzygowate, czyli owady z rzędu muchówek. Zapylacze te, niesprowokowane, nie żądlą.

“Jeśli ktoś potrafi sobie wyobrazić świat bez warzyw, owoców, kwiatów to mu współczuję. Mi ciężko sobie taką rzeczywistość wyobrazić i nawet nie chcę próbować. Nie chcę też, by w takim smutnym i szarym świecie żyli moi bliscy. Pszczoły i dzikie zapylacze, swoją ciężką pracą przy zapylaniu, od tysięcy lat pomagają nam w produkcji żywności i upiększają świat. Czas byśmy my zadbali o nie. Dlatego właśnie wspieram i pomagam Greenpeace w tej kampanii”, komentuje swój udział w przedsięwzięciu Marcin Bosak, aktor, współtwórca inicjatywy na rzecz ochrony pszczół – tobee.pl.

Pszczoła miodna
Wesprzyj ochronę pszczół

Wesprzyj działania na rzecz Polski przyjaznej pszczołom i innym dzikim zapylaczom 🙂

Działaj!