Węgiel – nie spalcie naszej przyszłości

Aktywiści Greenpeace weszli dziś rano na komin elektrowni Pątnów, należącej do ZE PAK (Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA) i zamierzają rozwiesić flagę z napisem „Węgiel, nie spalcie naszej przyszłości”. Wzywamy w ten sposób polski rząd aby przeszedł od szumnych słów o ochronie klimatu do czynów i zaprzestał blokowania unijnego pakietu klimatycznego. Domagamy się również zmiany polityki energetycznej opartej na węglu na rzecz odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.

Elektrownia Pątnów jest zasilana węglem brunatnym wydobywanym w pobliskiej kopalni Konin i emituje rocznie ok. 10 mln ton CO2, tj. więcej niż cała Łotwa. Dla utrzymania działalności elektrowni kopalnia planuje otworzyć nową odkrywkę – Tomisławice, która będzie miała katastrofalne skutki dla klimatu i lokalnego środowiska.

“Naszą akcję kierujemy do polskiego rządu, od którego domagamy się aby objął prawdziwe przywództwo w walce z globalnym ociepleniem. Oznacza to, że musi natychmiast przestać blokować unijny pakiet klimatyczny. Jednocześnie w powstającym właśnie dokumencie  “Polityka energetyczna Polski do 2030 roku” musi zawrzeć konkretny plan odchodzenia od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Sprzeciwiamy się budowie nowych kopalni węgla brunatnego i zwiększaniu mocy w elektrowniach nim zasilanych. To najbardziej destrukcyjne dla klimatu paliwo kopalne musi przejść do historii”, mówi Magdalena Zowsik, koordynatorka kampanii klimatyczno – energetycznej w Greenpeace Polska.

Na powstrzymanie niebezpiecznych zmian klimatu zostało coraz mniej czasu – światowe emisje gazów cieplarnianych muszą przestać rosnąć do 2015 roku, a następnie spaść o połowę do roku 2050. W przeciwnym razie grożą nam katastrofalne skutki klimatyczne takie, jak brak wody dla 3 miliardów ludzi na ziemi, a w Polsce całkowite zalanie Żuław czy gdańskiej starówki.

Działania Greenpeace w Polsce są częścią ogólnoświatowej kampanii Greenpeace “Quit Coal”, czyli “Odejdźmy od węgla”. Ekolodzy przekonują, że spośród wszystkich paliw, węgiel najbardziej przyczynia się do zmian klimatu. 1/3 wszystkich emisji CO2 pochodzi ze spalania tego surowca. Z niego pochodzi również prawie 2/3 CO2, który trafia do atmosfery podczas wytwarzania energii elektrycznej. Tymczasem polska energetyka opiera się praktycznie w całości na węglu, aż 93% energii elektrycznej wytarzanej w naszym kraju pochodzi z tego źródła.

Wśród aktywistów biorących udział w dzisiejszej akcji jest Will Rose, jeden z 6 ekologów, którzy w październiku 2007 podczas akcji Greenpeace w elektrowni Kingsnorth w Wielkiej Brytanii usiłowali doprowadzić do jej zatrzymania. Akcja była wyrazem sprzeciwu wobec planów budowy nowych elektrowni węglowych w Wielkiej Brytani. Sąd uniewinnił aktywistów uznając, że ich działanie podyktowane było wyższą koniecznością. Podkreślił jednocześnie, że potencjalne straty spowodowane przez ekologów byłyby o wiele mniejsze niż straty powodowane emisją CO2 przez tę elektrownię.  

W ciągu najbliżyszch tygodni, 16 grudnia, odbędzie się w Polsce podobny proces – 17 aktywistów, którzy w lipcu 2007 roku wspięli się na chłodnię kominową elektrowni Bełchatów i namalowali na niej napis STOP CO2!. Oskarżeni są, podobnie jak aktywiści z elektrowni Kingsnorth, o zniszczenie mienia.