Aktywiści Greenpeace wręczyli ministrowi Tchórzewskiemu ogromny węglowy tort, gratulując mu w ten sposób “obrony polskiego smogu”. To reakcja na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Na skutek braku efektywnej polityki antysmogowej Polska przegrała dzisiaj sprawę o naruszenie dyrektywy o jakości powietrza. Jednym z kluczowych zarzutów był brak norm jakości węgla spalanego w polskich domach. Rozwiązanie tego problemu rząd zapowiadał blisko rok temu, jednak minister Tchórzewski, działając w interesie lobby węglowego, wciąż opóźnia ich wprowadzenie.

Greenpeace gratuluje Ministrowi Energii skutecznego sabotażu walki ze smogiem

Polacy oddychają powietrzem, które zagraża ich zdrowiu. W skardze wniesionej w 2016 r. do Trybunału Sprawiedliwości UE Komisja Europejska wskazywała, że na znacznych obszarach  kraju przekraczane są dopuszczalne prawem dzienne i roczne poziomy zanieczyszczeń [1]. Trybunał Sprawiedliwości orzekł dziś, że mimo powagi sytuacji polskie władze nie podejmują odpowiednich działań w celu poprawy jakości powietrza w naszym kraju [2].

– Jednym z zarzutów podnoszonych w skardze Komisji Europejskiej był brak norm dla paliw stałych. Przez zaniechanie ministra Tchórzewskiego do polskich domów sprzedawany jest węgiel zasiarczony, zawilgocony, o wysokiej zawartości popiołu, a nawet odpady węglowe. Na tej sytuacji korzysta jedynie lobby węglowe, a płacimy za nią pogorszonym stanem zdrowia my wszyscy. Co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju umiera przedwcześnie 47 tys. osób – powiedział Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Zgodnie z zapowiedziami rządu normy dla paliw stałych miały obowiązywać już od marca zeszłego roku. Obok wprowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju regulacji dotyczącej jakości kotłów, która usunie z rynku mało efektywne piece, był to jeden ze sztandarowych punktów przedstawionego przez premiera Mateusza Morawieckiego programu “Czyste powietrze”.

– Opóźnianie wprowadzenia norm jakości węgla, za które odpowiedzialny jest minister energii Krzysztof Tchórzewski, sabotuje pracę premiera Morawieckiego na rzecz czystego powietrza. Bez wyeliminowania najgorszej jakości paliw nie ma mowy o rozpoczęciu poważnej walki ze smogiem – dodał Marek Józefiak.

Jedną z grup najbardziej narażonych na skutki smogu są dzieci. Jak pokazuje analiza “Polskie przedszkola w smogu” [3], opublikowana w grudniu 2017 r. przez Fundację #13 i Greenpeace, w najbardziej zanieczyszczonych miejscach w Polsce ryzyko zakażenia dolnych dróg oddechowych, np. zapalenia płuc czy oskrzeli, rośnie u małych dzieci o ponad 25 proc. w skali roku. Zaś ryzyko hospitalizacji dzieci z zapaleniem płuc w dniu z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w roku rośnie o co najmniej 12 proc. W obliczu braku działań rządu rodzice i nauczyciele mogą chronić dzieci jedynie doraźnie – unikając przebywania na zewnątrz w dni z zanieczyszczonym powietrzem.

Zdjęcia do pobrania: flickr.com/photos/greenpeacepl/albums

Greenpeace gratuluje Ministrowi Energii skutecznego sabotażu walki ze smogiem 

Przypisy:

[1] Por. Skarga wniesiona w dniu 15 czerwca 2016 r. – Komisja Europejska przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej (Sprawa C-336/16),  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:62016CN0336:PL:PDF

[2] Komunikat prasowy dot. wyroku TSUE: https://www.greenpeace.org/static/planet4-poland-stateless/2019/06/e13fda5a-e13fda5a-cp180019pl.pdf

[3] Por.  “Polskie przedszkola w smogu”  http://www.greenpeace.org/poland/pl/press-centre/dokumenty-i-raporty/Raport-Polskie-przedszkola-w-smogu/

Walcz z nami o czyste powietrze. Wesprzyj kampanię!