Podczas nocnego polowania w Puszczy Białowieskiej myśliwy zastrzelił chronionego żubra. Twierdzi, że pomylił go z dzikiem. Greenpeace jest przekonany, że najprostszą metodą na wyeliminowanie takich incydentów w przyszłośći, będzie zmiana ustawy o ochronie przyrody i objęcie całego terenu Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym.

Dlatego wolontariusze i sympatycy Greenpeace, w ten weekend ponownie wyjdą na ulice, tym razem 8 polskich miast by zbierać podpisy pod zmianą ustawy o ochronie przyrody, która umożliwi m.in. poszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego, a co za tym idzie lepszą ochronę Puszczy Białowieskiej. Podobne akcje odbywać się będą w każdą niedzielę do końca października.

Dołączcie do nas w każdą niedzielę

do końca października, w godzinach 12.00 – 18.00

w jedno z poniższych miejsc by złożyć swój podpis:

1. Szczecin, Plac Rodła

2. Poznań, Jezioro Maltańskie

3. Zakopane, Krupówki i okolice

4. Gdańsk, Długi Targ i okolice

5. Chorzów, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynki

6. Olsztyn, Wysoka Brama, stare miasto

7. Koszalin, ratusz i giełda na ul. Orląt Lwowskich

8. Warszawa, Metro Centrum i Stare Miasto

9. Łódź, Manufaktura, przy wejściach *NOWE*

“W ostatnią niedzielę osiągnęliśmy sukces. Zgodnie z oczekiwaniami zebraliśmy 10 tys. podpisów. To pokazało, że takie działania spotykają się z pozytywnym odzewem Polaków i zachęciło nas do kontynuowania niedzielnych zbiórek. W tej chwili mamy ponad 30 tys. podpisów i czas ucieka dlatego zapraszamy wszystkich do włączenia się do naszej akcji”, mówi Robert Cyglicki, dyrektor polskiego Greenpeace.

Warszawa podpisuje się dla Puszczy

Mozesz podpisać się na www.tydecydujesz.org i wydrukować formularz!

Obecne przepisy nakładają na ministra środowiska, chcącego poszerzyć park narodowy, obowiązek uzyskania zgody lokalnych samorządów. W wypadku Białowieży, brak takiej zgody skutecznie blokuje plany już kolejnego Ministra. Tymczasem w tym ostatnim nizinnym lesie naturalnym Europy cały czas trwa rabunkowa wycinka drzew oraz dochodzi do wypadków, jak ten wczorajszy, kiedy myśliwy zastrzelił żubra, mimo, iż zwierzęta te są pod ścisłą ochroną.

“Dopóki park narodowy chroni jedynie 17% powierzchni Puszczy, do takich wypadków będzie dochodzić. Nawet tak unikalne zwierzęta, jak żubry nie mogą czuć się bezpieczne. Gdy tylko wyjdą poza granice Parku, grozi im śmierć. Jedynie zwiększenie obszaru Białowieskiego Parku Narodowego może zapewnić bezpieczeństwo faunie i florze tego niepowtarzalnego miejsca”, dodaje Cyglicki.

Nadal do akcji można się włączyć wchodząc na www.tydecydujesz.org, drukując formularz i zbierając podpisy. Gorąco namawiamy wszystkich, którzy chcą podpisać się pod inicjatywą, a nie mogą dołączyć do nas w niedzielę.

Przypomnijmy, że Greenpeace rozpoczął zbiórkę 100 tys. podpisów w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej już na początku sierpnia. Termin jej zakończenia mija na początku listopada.

Nie będzie Cię w NIEDZIELĘ? Podpisz się online TU

Wejdź na www.tydecydujesz.org i wydrukuj formularz do zbierania podpisów. Zbieraj je w swoim mieście i wyślij do nas do 5 listopada!

Szukasz koszulki I love Puszcza?

Greenpeace nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Dlatego nawet najmniejsza wpłata od Ciebie ma dla nas tak duże znaczenie…