Wystartowała jubileuszowa, 5. edycja akcji „Adoptuj pszczołę”

Najfajniejsza akcja dla pszczół obchodzi piąte urodziny. 3 października rozpoczęła się jubileuszowa edycja „Adoptuj pszczołę” (www.adoptujpszczole.pl) – akcji, w której tysiące Polek i Polaków adoptują pszczoły, by wspólnie z Greenpeace tworzyć Polskę przyjazną zapylaczom. Celem tegorocznej akcji jest m.in. powstanie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających.

– Wierzymy, że aby robić rzeczy wielkie i ważne, musimy działać razem – dlatego już po raz piąty rusza akcja „Adoptuj pszczołę”, dzięki której z tysiącami ludzi z całej Polski sprawiamy, że nasz kraj staje się naprawdę przyjazny dla owadów zapylających. Ten rok jest dla nas szczególny – obchodzimy 5. urodziny i tworzymy projekt, który ma szansę trwale zmienić sposób, w jaki Polska dba o pszczoły i inne zapylacze: dzięki „Adoptuj pszczołę” powstanie Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających – powiedziała Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska. 

Od 5 lat dzięki akcji „Adoptuj pszczołę” (www.adoptujpszczole.pl) w całej Polsce tysiące osób wspólnie z Greenpeace robią wspaniałe rzeczy dla owadów zapylających. To, co udało się dotychczas dla nich zrobić pokazuje, że Polacy kochają pszczoły i potrafią się odwdzięczyć za ich ciężką pracę. Od budowy hoteli dla dzikich zapylaczy, przez odbudowę pszczelej populacji po katastrofie w Przyczynie Dolnej, po badania naukowe w modelu nauki obywatelskiej. W tym roku dzięki zbiórce społecznościowej „Adoptuj pszczołę” powstanie Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających. Powstanie przy współpracy pszczelarzy, naukowców, praktyków rolnictwa przyjaznego pszczołom i wszystkich chętnych.

Już jesienią w czterech miastach (Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Wrocław) odbędą się debaty obywatelskie, podczas których każdy będzie mógł wypowiedzieć się na temat działań, które mają pomóc zapylaczom. Nowatorska formuła debat pozwoli włączyć głos obywatelek i obywateli do prac nad eksperckim dokumentem strategicznym o znaczeniu dla losu pszczół w całym kraju. Strategia będzie dokumentem kompleksowym, odnoszącym się do aktualnych wyzwań związanych z ochroną owadów zapylających. Dlatego ważnym elementem jej tworzenia będą analizy prawne i merytoryczne obecnych regulacji i przepisów, które mogą wpływać na sytuację pszczół, konsultacje z pszczelarzami i rolnikami, międzynarodowe konsultacje podobnych dokumentów, które funkcjonują w innych państwa UE, a także analizy badań naukowych nad owadami zapylającymi, w tym wyników trwającego od dwóch lat Wielkiego Spisu Zapylaczy. Dokument powstanie w pierwszej połowie 2018 roku, a do współpracy przy jego powstawaniu zostały zaproszone Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Środowiska.

– Dzięki „Adoptuj pszczołę” wszyscy, którzy rozumieją, jak ważne w naszym życiu są pszczoły, mogą wziąć udział w budowaniu lepszej przyszłości dla tych pożytecznych owadów. Pamiętajmy, że pszczoły to nie tylko miód. Pełnią też ważną rolę gospodarczą – polscy rolnicy zyskują na ich pracy ponad 4 mld złotych rocznie. Dlatego tak ważne jest, byśmy się im odwdzięczyli za tę ciężką pracę i zadbali, by nasz kraj był dla nich naprawdę przyjazny. Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających będzie drogowskazem, jak to skutecznie zrobić – dodała Katarzyna Jagiełło.

Aby wziąć udział w akcji „Adoptuj pszczołę”, należy wejść na stronę www.adoptujpszczole.pl i „adoptować” dowolną liczbę wirtualnych pszczół. Podczas adopcji można wybrać pomiędzy adopcją jednorazową a tzw. adopcją regularną, czyli odnawianą co miesiąc. Osoby, które zdecydują się na adopcję regularną, otrzymają Pakiet Pszczelego Bohatera, na który składa się m.in. certyfikat i koszulka Pszczelego Bohatera, kupon rabatowy na powieść „Rój” Laline Paull, a także pszczeli kalendarz na rok 2018.

Pszczoły można adoptować do 14 listopada. Partnerem akcji „Adoptuj pszczołę” już po raz trzeci jest portal gazeta.pl, a książki dla osób, które wybrały adopcję regularną przekazało Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Strona akcji: www.adoptujpszczole.pl