Budapest, 2018. november 20. – A természet- és környezetvédelemben dolgozó szakemberek csaknem felét elbocsátották az Agrárminisztérium Környezetügyért Felelős Államtitkárságától. A leépítések ellehetetlenítik az érintett területek hatékony szakmai munkáját. Mindeközben soha nem nézett még szembe ekkora természeti és környezeti kihívásokkal sem hazánk, sem egész Földünk. A természet- és környezetvédelem erősítése most fontosabb, mint valaha. A Greenpeace Magyarország ezért petíciót indított egy önálló környezet- és természetvédelmi minisztérium felállításáért a greenpeace.hu/termeszetvedelem oldalon.

2018 novemberében a természetvédelem központi irányítását ellátó szakemberek aránytalanul nagy százalékát bocsátották el az agrártárcától. A természet- és környezetvédelmi intézményrendszert sújtó leépítések megszüntetését, és a természet- és környezetvédelem előtt álló feladatokhoz megfelelő kapacitások biztosítását várja el 85 hazai civil szervezet – köztük a Greenpeace Magyarország is –, akik 2018. november 12-én közös nyílt levélben fordultak Nagy István agrárminiszterhez. [1]

A leépítések révén veszélybe kerültek hazánk természeti kincsei. Ez súlyos csapás az európai szinten is példamutató magyarországi természetvédelmi rendszerre, mely évről évre egyre rosszabb helyzetbe került a kormány döntései következtében.

2010-ben megszüntették a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumot. Azóta:

  • Szaktekintélyeket, köztük nemzeti parki igazgatókat bocsátottak el. Helyükre számos esetben a szakterületen járatlan vezetők kerültek.
  • Folyamatosan csökken a természetvédelem költségvetési támogatása.
  • Megszűntek a hatósági feladatokat ellátó környezetvédelmi és természetvédelmi felügyelőségek.. A felügyelőségeket a kormányhivatalokba olvasztották, ami jelentősen gyengítette a környezet és természetvédelmi szempontok érvényesítését.

Magyarország Alaptörvénye kimondja: „A természeti erőforrások […] a nemzet közös örökségét képezik, amelynek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége.” [1]

Mindannyiunk egészsége és jólléte függ a hazai környezet és természet állapotától. Meg kell óvnunk hazánk élővilágát; a levegőnk, termőtalajunk, vizeink és élelmiszereink tisztaságát. Közös felelősségünk, hogy ezeket örökül hagyjuk gyermekeinkre és unokáinkra.

Egyre fokozódik a klímaválság. Drámai sebességgel pusztulnak ki a fajok. A légszennyezettség, illetve a természetet és egészségünket károsító vegyszerek miatt évről évre tízezrek halnak meg idő előtt Magyarországon. Soha nem volt még ilyen fontos a természet- és környezetvédelem erősítése” – nyilatkozta dr. Rodics Katalin természetvédelmi ökológus, kutatóbiológus, a Greenpeace Magyarország kampányfelelőse.

A Greenpeace Magyarország petíciójában azt követeli, állítsák helyre hazánk korábban jól működő környezet- és természetvédelmi rendszerét:

  • a kormány tekintse prioritásnak a természet- és környezetvédelmet, és ennek részeként
  • állítson fel önálló Környezet- és Természetvédelmi Minisztériumot.

Kérdések és válaszok: https://act.greenpeace.org/page/33843/action/1

A Greenpeace Magyarország élő Facebook-beszélgetésének felvétele: https://www.facebook.com/greenpeace.hu/videos/290912094861648/

Jegyzetek:

[1] 85 civil szervezet nyílt levele Nagy István agrárminiszternek a természet- és környezetvédelemben történt leépítésekkel kapcsolatban https://www.greenpeace.org/hungary/sajtokozlemeny/3011/85-civil-szervezet-nyilt-levele-a-termeszet-es-kornyezetvedelemben-tortent-leepitesekkel-kapcsolatban/

[2] Magyarország Alaptörvénye, P) cikk https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A1100425.ATV