A Greenpeace ma mutatta be a „Fukusima tanulságai” című tanulmányát, amely szerint a japán atomkatasztrófát nem a természeti csapások okozták, hanem a japán kormány, az atomerőmű üzemeltetője és a felügyeleti hatóságok sorozatos hibái. A tanulmány legfontosabb következtetése szerint az emberi hibákból bekövetkező nukleáris katasztrófa a világ mindegyik atomerőművénél megismétlődhet, emberek millióit veszélyeztetve.

„Bár a tragikus földrengés és szökőár indította el a fukusimai nukleáris balesetet, annak legfontosabb oka az volt, hogy a japán hatóságok nem vették komolyan a kockázatokat, és a biztonságot alárendelték az üzleti érdekeknek – mondta Rohonyi Péter, a Greenpeace Magyarország nukleáris kampányának felelőse. Ez a tanulmány is bizonyítja, hogy nincs biztonságos atomenergia, és hogy a kormányok nem képesek kezelni az atomerőművekkel együtt járó kockázatokat. Ez nem változott Fukusima óta sem, és ezért továbbra is emberek milliói vannak súlyos veszélynek kitéve.”

A Greenpeace felkérésére három független tudós állította össze a „Fukusima tanulságai” című tanulmányt: dr. David Boilley, atomfizikus, aki a független francia ACRO sugártani laboratóriumnak dolgozik, dr. David McNeill, a Chronicle of Higher Education és más folyóiratok japán tudósítója és Arnie Gundersen, a Fairewinds Associates nukleáris mérnöke. A jelentést szakmailag dr. Helmut Hirsch, a nukleáris biztonság vezető szakértője lektorálta.

A tanulmány három fontos következtetésre jutott:

1) A japán hatóságok és az atomerőmű üzemeltetői teljesen rosszul mérték fel egy súlyos baleset lehetséges következményeit. Bár a valós kockázatok ismertek voltak, azokat kisebbítették és eltussolták.

2) Japán a súlyos katasztrófákra legjobban felkészült országok között van, az atomkatasztrófa hatásai mégis sokkal súlyosabbnak bizonyultak az elképzeltnél. A nukleáris vészhelyzetekre kidolgozott tervek kudarcot vallottak.

3) Százezrek élnek kitelepítve a sugárszennyezés miatt, akik nem tudják újrakezdeni derékba tört életüket, mivel alig kapnak segítséget. A hiányos jogi szabályozás miatt egy évvel a katasztrófa után mindössze öt kártérítési ügy zárult le, a számla legnagyobb részét végül a japán adófizetők fogják állni.

Stoll Barbara, a Greenpeace Magyarország klíma és energia kampányának felelőse szerint: “Az atomenergiát mielőbb ki kell vezetni a rendszerből és helyettesíteni kell a biztonságos, tiszta megújuló energiaforrásokkal és jelentős energiahatékonysági intézkedésekkel. Az atomenergia egyre drágább, a megújulók pedig világszerte egyre olcsóbban termelnek áramot. Ez az út világszerte új zöld munkahelyek millióit jelenti, csökkenti a káros anyagok kibocsátását, és biztosítja, hogy az embereknek soha többé ne kelljen egy atomkatasztrófa rémével szembenézniük.“

A Greenpeace arra szólítja fel világszerte a kormányokat, hogy minél gyorsabban vezessék ki a veszélyes és egyre drágább atomenergiát, és helyettesítsék a már most versenyképes megújuló energiaforrásokkal, széleskörű lakossági energiatakarékossági és hatékonysági programokkal.

A tanulmány teljes egészében, angol nyelven elérhető a http://www.greenpeace.org/fukushima-lessons oldalon.

Magyar nyelvű összefoglalója pedig ahttp://greenpeace.hu/dokumentumok oldalon.