pontosan egy éve vették el a biogazdaság földjeit

Budapest, 2014. november 4. – Ma van az egyéves évfordulója annak, hogy a Nemzeti Földalapkezelő (NFA) képviselői megjelentek Kishantoson, hogy átvegyék a Kishantosi Vidékfejlesztési Központtól az „új bérlőknek” a törvényeket megszegő módon juttatott földeket. A területeket a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ nem adta át, mivel követelései vannak a 21 éve vegyszermentesen kezelt földek értéknövekedésével és több eljárási hibával összefüggésben.

Érdekes egybeesés, hogy éppen mára, 2014. november 4-re tűzték ki a Kishantos által az NFA ellen indított egyik legfontosabb per első, érdemi tárgyalását.

Sajnos azonban a mai napon sem történt előrelépés, nem született döntés. A Pesti Kerületi Bíróság berekesztette a tárgyalást, és november 18-án 15 órára jelölte ki a döntés kihirdetésének időpontját – tovább nyújtva a most már több mint 1 éve húzodó ügyet.

A Greenpeace véleménye szerint már maga a pályázati kiírás is megkérdőjelezhető volt; emellett a döntések meghozatala, a nyertesek megfelelése a pályázati feltételeknek, és az új bérlőkkel kötött szerződések is tartalmaznak olyan elemeket, amelyek nem felelnek meg a jogszabályoknak.

Az NFA képviselői 2013. november 4-ét jelölték ki az átadás-átvétel időpontjaként, amelynek lebonyolításakor semmibe vették a jogszabályokat és az eljárási rendet. A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ ugyanis elszámolást kért a bio módon kezelt területek értéknövekedésével kapcsolatban, mielőtt átadná a területeket. Ezt az elszámolást az NFA nem rendezte, így Kishantos nem adta át a földeket. Annak ellenére, hogy a területek nem kerültek vissza állami kezelésbe, az NFA mégis továbbadta ezeket az új bérlőknek, a helyszínen aláíratva velük a megállapodást.

Ebből alakult ki az a helyzet, amelynek egyre súlyosabb következményei lettek. Az ügy odáig fajult, hogy 2014. április 12-én az „új nyertesek” fegyveres őrző-védő szolgálattal záratták le a területre vezető utakat, és elpusztították a lassan aratásra érett búzát, amelyet még az előző őszön vetett a biogazdaság. Ez a barbár tett nemcsak az önbíráskodás fogalmát merítette ki, hanem a jogállam legalapvetőbb szabályainak felrúgását is jelentette.

Az új bérlők annak ismeretében tették mindezt, hogy a szabálytalanságok és törvénysértések következményeként akkor már számos bírósági per volt folyamatban. A másik értelmetlen és brutális lépés az volt, hogy néhány hete gyomirtószerekkel permetezték le a termények nélküli földeket, pusztán azért, hogy a biominősítést évekre tönkretegyék. Ez az akció bosszún kívül máshogyan nehezen értelmezhető, hiszen a bérlők ezzel még a saját anyagi érdekeiket is háttérbe szorították.

A Greenpeace mindent megtesz Kishantos értékeinek megvédéséért, és továbbra is elkötelezetten támogatja a vegyszermentes, ökológiai mezőgazdasági módszereket és azok minél szélesebb körű elterjedését. A nemzetközi környezetvédelmi szervezet még mindig bízik a magyar bíróságok függetlenségében; valamint abban, hogy a pereket a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ meg fogja nyerni, és hogy megfelelő segítséget is kapnak majd a mintagazdaságuk újjáépítéséhez.