Budapest, 2025.04.22. A Föld napja alkalmából sárga szalaggal vették körbe és veszélyes területként ábrázolták Magyarországot zöld aktivisták a Városligeti Nagyréten, Budapesten. Az AKÁRTEIS (Akkumulátor-károsult Települések Igazáért Szövetség), a FFF (Fridays for Future) és a Greenpeace Magyarország a jeles környezetvédelmi napon ‘emlékezett meg’ arról, hogy 15 éve nincs Magyarországon Környezetvédelmi Minisztérium. Ezzel a szervezetek szerint a gyakorlatban 15 éve alig valósul meg Magyarországon a környezet védelme. 

A Föld napján emlékeztek meg róla a civilek, hogy 15 éve nincs megfelelő védelme környezetünknek és az egészségünknek
© Domonkos Rico

A szervezetek szerint az elégségesen működő hatóságok hiányának következményeit naponta érzékelhetjük. Egymást érik azok az esetek, amikor megfelelő környezetvédelmi irányítás híján nem tudnak minket és a magyar környezetet megvédeni a hatóságok az ipari üzemektől, hulladéklerakóktól. Nem képesek sem megelőzni és kivizsgálni a szennyezéseket, sem kontrollálni a kibocsátásokat. A szervezetek ráadásul úgy érzékelik, mintha a hatóságok és az állam tőlük akarná megvédeni a szennyező cégeket, és nem – törvényi kötelezettségük szerint – a lakosságot és a környezetet védik a szennyező cégektől. 

A Föld napján emlékeztek meg róla a civilek, hogy 15 éve nincs megfelelő védelme környezetünknek és az egészségünknek
© Domonkos Rico

Az eseményen körülbelül 50 ügyet mutattak be, amikor az állam képtelen volt érdemben fellépni a szennyezőkkel szemben. Ilyen ügyek voltak többek között a gödi, a komáromi, az iváncsai akkumulátor gyárak mérgezéses esetei, a gödi Samsung SDI levegő és talajvíz szennyezése, vagy Gárdonynál a MOL-vezetéken heteken át kiömlő üzemanyag esete. 

“Az akció célja, hogy felhívjuk a társadalom figyelmét arra, hogy azonnali cselekvésre van szükség a helyzet kezelésére. A magyar kormány valamennyi gazdasági döntésében figyelmen kívül hagyja a környezetvédelmi szempontokat, aminek már most is súlyos következményei vannak mind az emberi, mind pedig a természeti környezetre nézve.”– nyilatkozta Kovács Valéria, a Fridays for Future képviselője.

“Az AKÁRTEIS követeli, hogy magyar hatóságos gondoskodjanak arról, hogy a jogszabályoknak megfelelően legyen nyilvános a Magyarországon létesült szennyező ipari és mezőgazdasági létesítmények kibocsátási adatait! Tegyék a környezetvédelmi hatóságot alkalmassá feladata ellátására a megfelelő anyagi, jogi, tárgyi és személyi feltételek biztosításával! Biztosítsák a hatóságok kormánytól és beruházóktól való függetlenségét!
Sehol ne valósulhasson meg Magyarországon semmilyen szennyező beruházás a helyi lakossággal való nyilvános társadalmi egyeztetések nélkül!” – követelte a rendezvényen Szaszkó Andrea, az AKÁRTEIS képviselője.

“Az elégséges környezetvédelmi hatósági munka hiányával számos esetben kell szembesülnünk. Máig nem tudjuk, hogy honnan származott a Salgó-patakba ömlő jelentős rákkeltő szennyezés az ÉLTEX Kft. telephelye mellett. A hatóságok nem vizsgálták ki a gödi Samsung-gyárnál feltárt, a termőföldre kiömlő NMP-oldószer szennyezések körülményeit sem. Évtizedek óta nem tudnak érvényt szerezni annak a döntésnek, hogy végezzék el a teljes kármentesítést az Óbudai Gázgyárnál, és ne juthassanak súlyos mérgek a Dunába. Ahogy azt sem tudjuk, hogy mikor tisztulhat meg teljesen a mérgektől az Illatos út súlyosan elszennyezett talaja, talajvize. Halaszthatatlan egy független, erőskezű környezetvédelmi hatóság visszaállítása hazánkban, mely tisztázza, szankcionálja és a jövőben képes is lehet megelőzni a környezetszennyezéseket.” – nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője. 

Az eseményről további képek ebben az albumban érhetőek el.