Budapest, 2024. október 8. A Greenpeace értékelése szerint szerdán egy olyan hazai és nemzetközi joggal szembemenő törvényjavaslatról szavaznak a Parlamentben, amely az akkumulátoripar egyik legyszennyezőbb iparágát segítené. A törvényjavaslat szerint az országban létesülő akkumulátor-hulladék feldolgozó üzemek helyszínét ezentúl az iparügyekért felelős miniszter, jelen esetben Nagy Márton már a környezeti hatásvizsgálati eljárás előtt kijelölhetné.  Ha elfogadják a javaslatot, a nyilvánosság nem juthatna információhoz és nem szólhatna bele egy beruházás helyszínének megtervezésébe, hiába garantálják ezeket nemzetközi jogszabályok is. A zöldszervezet szerint ha ilyen kulcskérdésben a miniszter rendelet útján dönt, a társadalmi részvétel ezen a ponton ellehetetlenül. A javaslatról október 9-én, szerdán dönt a Gazdasági Bizottság, majd a Parlament plenáris ülése szavazhat róla. A Greenpeace ezért az alábbi nyílt levélben követeli az országgyűlési képviselőktől,  hogy ne támogassák a tervezetet.

© Dörgő Zsuzsi/ Greenpeace

Tisztelt Képviselő Asszony/Úr!
Tisztelt Frakcióvezető Úr!

Azért fordulunk Önhöz, hogy kérjük, ne támogassa se az Országgyűlés Gazdasági Bizottságában október 9-én, se a Plenáris szavazás során az akkumulátor-hulladék feldolgozó üzemeket érintő törvénymódosítási javaslatot.

Alsózsolcától Sóskútig tiltakozott a helyi lakosság a településükre tervezett akkumulátor-hulladék feldolgozók ellen. Nem indokolatlan a lakosság aggodalma, hisz a jogszabályokat sorozatban megszegő, hasonló bátonyterenyei üzem működési engedélyét még 2023. augusztusában függesztették fel, mivel a dél-koreai tulajdonú SungEel Hitech Hungary Kft. üzeme képtelen volt betartani a működéssel és hulladékgazdálkodással kapcsolatos előírásokat, és rendszeresen szenvedtek kellemetlen szagoktól a helyiek. Ennek a cégnek a szigetszentmiklósi üzeme is több büntetést kapott a dolgozók súlyos veszélyeztetése, többek között egy halálos baleset miatt. Iklad és Abasár példája pedig sajnos megmutatja, hogy a szabálytalanságok miatt olyan települések is megszenvedhetik az akkuhulladékok “áldásait”, ahová se hulladéklerakót, se hulladékfeldolgozót nem engedélyeztek. 

A kormány célja az új törvénymódosítási javaslattal (1) az lehet, hogy segítsen megoldani az akkumulátor-hulladék feldolgozásának problémáját, amely Magyarország akkumulátor-nagyhatalommá válásának eredménye. Emellett a javaslat azt is célozhatja, hogy megelőzze a helyi tiltakozásokat. A benyújtott törvényjavaslat szerint ugyanis az országban létesülő akkumulátor-hulladék feldolgozó üzemek helyszínét ezentúl az iparügyekért felelős miniszter, jelen esetben Nagy Márton jelölné ki. A kijelölés rendelet útján történne a környezeti hatásvizsgálati eljárás előtt és a társadalmi részvétel ellehetetlenítésével. A javaslat ellen bár számos szakmai szervezet tiltakozott, azt mégis benyújtották a Parlament elé. 

A törvénymódosítás a Greenpeace véleménye szerint szembemegy mind az Alaptörvénnyel, mind az uniós és a nemzetközi joggal. Az új szabályozásból teljes mértékben hiányoznak a hazánk által is ratifikált Aarhusi Egyezmény (2) által biztosított környezeti jogok. Így a környezeti hatásokat már a terület kijelölésekor szükséges lenne vizsgálni, és a nyilvánosság számára biztosítani kellene az információhoz való hozzáférés és beleszólás jogát. Ha ilyen kulcskérdésben a miniszter rendelet útján dönt, akkor a társadalmi részvétel ellehetetlenül. Ráadásul  úgy szavaznak a képviselők a javaslatról, hogy annak sem a tartalmi összefoglaló, sem a magyarázat része nem tartalmaz semmilyen érdemi információt.

Az akkumulátor-hulladékot kezelő üzemek jelentős környezeti hatása tagadhatatlan, ezért a Greenpeace szerint teljes mértékben elfogadhatatlan, hogy kifejezetten ezen üzemek esetére módosuljanak a jelenlegi jogi keretek, ráadásul úgy, hogy a törvénymódosítás nemzetközi jogot sért és visszalépést jelentene a környezeti jog által garantált védelmi szinthez képest. 

A fentiek tükrében kérjük, hogy ne támogassák a törvénymódosítást!

Tájékoztatásul továbbá közöljük, hogy fenti levelünket a honlapunkon is elérhetővé tesszük.

Tisztelettel,

Simon Gergely

vegyianyag-szakértő
Greenpeace Magyarország Egyesület

Jegyzetek:

[1] A pénzügyi közvetítőrendszert érintő és egyéb törvények módosításáról szóló törvényjavaslat (T/9269. szám). A javaslat szövege.

[2] Aarhusban, 1998. június 25-én elfogadott Egyezmény kihirdetéséről szóló 2001. évi LXXXI. törvény