Budapest, 2024.08.07. A Greenpeace szerint Magyarországnak nincs jövője új klímatörvény nélkül. Ezért “Magyarország 2050” néven kampányt indítanak egy olyan törvényért, amely egyszerre csökkenti a károkat és készíti fel a lakosságot az elkerülhetetlen változásokra. Kampányukban bemutatják, hogy mi várhat 2050-re az Alföldre, a Mátrára, a Balatonra vagy Budapestre, ha nem történik radikális változás a magyar klímapolitikában. A Greenpeace azt ígéri, hogy a szakma és a társadalom bevonásával együtt kidolgoz egy részletes javaslatcsomagot arról, hogy mit kéne tennie a kormánynak a klímaválság ellen és az ökológiai  problémák megoldásáért.

Magyarország 2050
© András Gondel / Greenpeace

Magyarország jelenlegi klímatörvényét jól jellemzi, hogy összesen öt szakaszból áll. A törvény a Greenpeace szerint olyan létfontosságú kérdésekre sem ad választ, hogy a kormány hogyan védi meg az élővilágot és az állam lakosait az egészségünkre veszélyes klímahatásoktól, amelyeket már most a bőrünkön érzünk. 

A szervezet szerint a kormánynak nincsenek válaszai arra, hogy mindenkinek jut-e majd megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvíz a hőhullámok idején is, vagy hogy mindenkinek jut-e megfelelő mennyiségű és minőségű, élelmiszer. A Greenpeace kritikája szerint a törvényből az sem derül ki,  hogy mit teszünk az élővilágért, vagy éppen, hogy a településeink képesek lesznek-e védelmet nyújtani nekünk a klímaválság hatásaival szemben. Nem tudjuk továbbá, hogy mindezt milyen forrásokból teremtené meg a kormány, ahogy azt sem, hogy évről évre hogyan valósítaná meg mindezt. A célszámok nagyon távoliak, az odavezető út egyelőre nem látszik.

A Greenpeace szerint jelentős fordulatra van szükség a kormány klímapolitikájában, ha egy élhető jövőben szeretnénk élni. Elképzelték, hogy nézhetnek ki Magyarország ismert tájai és Budapest, ha nem változtatunk, és nem cselekszenek döntéshozóink. Szakértők bevonásával interaktív képeket készítettek a Balatonról, a Mátráról, az Alföldről és a fővárosról, hogy elindítsanak egy közös gondolkodást arról, hogy hogyan alakíthatjuk másképpen történetünket. 

A Greenpeace ebben a helyzetben többek között azt várja a kormánytól, hogy 

  • csökkentse radikálisan a károsanyag-kibocsátást, 
  • védje, őrizze kincset érő, az élethez nélkülözhetetlen vizeinket
  • biztosítsa a háztartások átállását a zöld, takarékos energiahasználatra
  • védje meg az utolsó természetközeli élőhelyeket és kezdje meg a károsítottak helyreállítását
  • ösztönözze a zöld gazdasági fordulatot

A Greenpeace egy erős, zöld közösség létrehozását ígéri, amelyik eléri, hogy új klímatörvény szülessen Magyarországon. A szervezet közleménye szerint az embereknek később is lesz lehetősége véleményt mondani arról a javaslatról, amit majd a kormány asztalára letesznek. 

“Ma még csak ízelítőt kapunk abból, mi vár ránk, ha nem szüntetjük meg az éghajlatunkat romboló károsanyag-kibocsátásokat, és nem próbálunk meg alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. Ha nem változtatunk, akkor a tétlenség bosszút áll – és nem csak rajtunk, embereken, hanem megszámlálhatatlanul sok más élőlényen is. Tegyünk érte, hogy ne így legyen. Legyen új klímatörvénye Magyarországnak!”– nyilatkozta Perger András, a Greenpeace klíma- és energiakampányosa.