A Greenpeace Magyarország elfogadhatatlannak tartja, hogy az energiapolitikáért felelős miniszter felülírhassa a Duna hőmérsékletére vonatkozó, jogszabályban foglalt határértéket. Az Energiaügyi Minisztérium javaslatában ugyanis az szerepel, hogy ha a miniszter úgy dönt, akkor a paksi atomerőműnek nem kell betartania a 30 fokos értéket, annál jobban is felmelegíthetné a Duna vizét.

Márpedig határértékek nem véletlenül vannak. A környezet elfogadhatatlan mértékű szennyezését ezekkel igyekeznek elválasztani a még károsnak nem tartott terheléstől – legyen szó például egy vegyi üzem szennyvizének oldószertartalmáról, egy acélgyár füstgázában lévő kén mennyiségéről, vagy éppen arról, hogy az atomerőmű hűtővize meddig emelheti a Duna hőmérsékletét.

A határértékek meghatározásánál az elővigyázatosság elvét mindenképpen szem előtt kell tartani, hogy semmiképpen se alakulhasson ki az élővilágra és az emberre káros, visszafordíthatatlan helyzet. A tapasztalatok, tudás felhalmozásával a határértékek rendszerint egyre szigorúbbá válnak. A javaslat szerint a határértéket mégis tartósan semmibe vehetné a miniszter indokolási kötelezettség nélkül, saját belátása szerint. Ezzel az az Alaptörvénynek is ellentmondana, mivel az Alkotmánybíróság szerint a már elért védelmi szint nem csökkenthető. A javasolt felhatalmazással azonban korlátlanul csökkenthetné az eddig elért védelmi szintet a felhatalmazott miniszter.

A javaslata ráadásul nem is tartalmaz érdemi indoklást, a csatolt hatásvizsgálatnak pedig arra a kérdésre, hogy „Vannak-e az intézkedésben foglaltaknak jelentősnek ítélt környezeti vagy természeti hatásai?” a válasza mindössze annyi, hogy „nem”. Nehéz elképzelni, hogy egy határérték átlépésének ne lennének káros hatásai, hiszen ebben az esetben a határérték értelmetlen volna.

A mindennapjainkat egyre inkább áthatja az éghajlati és ökológiai válság, nem szabadna jogszabálymódosításokat hozni az élővilág rovására. A  javaslat azonban ezt eredményezné, ami sajnos nem is feltétlenül meglepő, hiszen már korábban is fogadtak el a szennyező üzemeknek kedvező jogszabályt Magyarországon. Tavaly tiltakoztunk az ellen a jogszabályváltoztatás ellen, mely értelmében akár büntetlenül szennyezhetik a levegőt, a talajt és a vizeinket a gyárak, beleértve a szennyezésekről elhíresült akkumulátorüzemeket is. A tavaly kihirdetett szabály alapján a gyártói szennyezésnek nincs felső határa, vagyis elvileg bármilyen súlyos szennyezés esetén mentesülhetnek a mulasztók a szankciók, többek között a pénzbírságok vagy bezáratás alól. Úgy látjuk, hogy emellé illeszkedik a paksi atomerőművet érintő mostani javaslat is, amit elfogadhatlannak tartunk. A javaslatról alkotott véleményünket társadalmi egyeztetés keretében eljuttattuk a minisztériumhoz.