Hatalmas áradások Európában, 45° C-os hőmérséklet Kanadában, mindent elsodró földcsuszamlások Japánban, óriási felhőszakadás Indiában, elárasztott metrómegállók New Yorkban és Kínában, pokoli kánikula Marokkóban. A szomorú az, hogy ezek a jelenetek nem egy 2021-es sci-fi filmben játszódnak le, hanem a való életben. Az elmúlt hetekben csak kapkodtuk a fejünket az újságokat, netes hírportálokat és a közösségi médiát beterítő, vészjósló képsorok láttán. Minden úgy alakul, ahogy a klímaváltozás forgatókönyvében meg van írva. Mit klímaváltozás? Ez már maga a klímakatasztrófa, ami az Egyesült Államoktól Európán át Ázsiáig emberek százainak, ezreinek életét követeli, és korábban biztonságosnak, élhetőnek tartott nagyvárosokat dönt romba csupán néhány perc leforgása alatt.

Eljött az a pont, hogy már nincs idő azon vitatkozni, hol csíphetünk le a tudományos jelentésekben hangsúlyozott klímacélokból. Amire a legnagyobb szükség van: hatékony előrejelző rendszerek, melyek felkészítenek egy-egy közelgő természeti csapásra, gyors és összehangolt cselekvés, és a jelenleginél sokkal, de sokkal ambiciózusabb fellépés a klímaváltozás mérséklése érdekében.

Egyik ország sem úszhatja meg, hogy felhagyjon a természet kizsákmányolásával, legyen szó a fosszilis energiahordozók további kitermeléséről vagy a nagyüzemi mezőgazdaság terjeszkedéséről. Ezek az iszonyatos pusztítást végző iparágak szeretik a hétköznapi emberekre, magukra a fogyasztókra hárítani a felelősséget, ahelyett, hogy felhagynának a természetet és a környezetet kizsákmányoló üzleti modelljeikkel. Miközben tudják, hogy tevékenységeikkel egyre tovább rombolják a klímát, vékony jégre sodorva ezzel bolygónk élővilágát és az emberiséget, továbbra is nyomják a zöldre festő kampányaikat, álmegoldások sorával bizonygatják környezettudatosságukat és egymás után fellebbezik meg a kibocsátásaik csökkentését elrendelő bírósági ítéleteket.

A politikai döntéshozóknak is óriási a felelőssége, hogy ambiciózus kibocsátáscsökkentési célszámok és az ezekhez kapcsolódó dátumok kijelölésével, valamint erős szabályozásokkal megállítsák ezt a kontrollálatlan rombolást. Mert az utolsó utáni órában vagyunk, hogy 1,5 ºC alatt tartsuk a hőmérséklet-növekedést. Állj ki te is velünk együtt a klímaváltozás mérsékléséért, és oszd meg ezt a cikket minél több emberrel. A politikai és gazdasági élet szereplőinek is tisztában kell lenniük azzal, hogy így néz ki a klímaváltozás a rögvalóságban:

Ausztria

Heves esőzések okoztak áradásokat és földcsuszamlásokat az ausztriai Kelchsauban 2021. július 18-án.
© Zoom Tirol / AFP via Getty Images

Banglades

Kerékpáros riksások szállítják utasaikat a heves esőzések által elárasztott Dakka városában 2021. július 4-én.
© Munir Uz Zaman/AFP via Getty Images

Belgium

július 17-én a belgiumi Pepinster városában lehulló hatalmas esőzések következtében súlyos áradások pusztítottak, melyek számos emberáldozatot követeltek.
© Olivier Matthys/Getty Images

Egyesült Államok

Az emberek az Oregoni Kongresszusi Központ hűtőállomásán keresnek enyhülést egy hőhullámos napon az Oregon államban lévő Portlandben (2021. június 28.). Az Egyesült Államokban és Kanadában rekordmagas hőmérsékleti értékeket regisztráltak június 27-én, melynek következtében többek között iskolákat, koronavírus-tesztközpontokat kellett bezárni.
© Kathryn Elsesser/AFP via Getty Images

Hollandia

A Maas-folyó mentén készült légifelvétel Hollandia Limburg tartományában 2021. július 16-án.
© Cris Toala Olivares/Getty Images

Japán

Iszap és törmelék lepi el a heves esőzések utáni földcsuszamlás sújtotta Shizuoka prefektúrában található Atami városát 2021. július 3-án.
© Charly Triballeau / AFP / Getty Images

Kína

A 2021. július 11-én készült fotón mentőalakulatok az áradások által csapdába ejtett lakosokat keresnek a Kína délnyugati részén lévő Szecsuan tartományhoz tartozó Dazhou városában, melyre hatalmas eső zúdult.
© STR/AFP via Getty Images

Kuba

Egy régi amerikai autó csordogál át egy elárasztott havannai utcán 2021. június 30-án. Az áradások a heves esőzések és a rosszul működő csatornarendszer következtében alakultak ki.
© Yamil Lage/AFP via Getty Images