Ha tenni szeretnél a klímaváltozás ellen, akkor van egy dolog, amit azonnal, akár a saját otthonodban megtehetsz: fogyassz kevesebb nagyüzemi gazdaságból származó húst és tejterméket. Íme, tíz jól bevált tipp, ami segíthet, hogy lépésről lépésre növeld a növényi eredetű élelmiszerek arányát az étrendedben.

© Mitja Kobal / Greenpeace

Régóta tervezed, hogy kevesebb húst fogsz fogyasztani az egészséged és a klímavédelem érdekében? Akkor van egy jó hírünk! Ezt rendkívül egyszerűen elkezdheted. Manapság rengeteg finom húsmentes receptet találhatsz az interneten, sokféle vegetáriánus és vegán ételt rendelhetsz a kávézókból és éttermekből, a boltok polcain pedig egyre több új és egészséges termék jelenik meg. Emellett rengeteg tudományos cikket olvashatsz arról, hogy milyen pozitív hatásai vannak a hús- és tejtermékfogyasztás mérséklésének.

Egyre többen vannak, akik úgy döntenek, hogy vegetáriánus vagy vegán diétára állnak át egészségügyi, klímavédelmi, állatvédelmi, vagy egyéb etikai okok miatt. Az alábbi ötletek segíthetnek neked, ha csatlakozni szeretnél ezekhez a közösségekhez.

1. Vissza a gyökerekhez – a legtöbb ősi ételünk alapanyaga növényi eredetű

© Peter Caton / Greenpeace

Néhány igazán tápláló és megfizethető növényi alapanyag már talán most is ott van a konyhádban. Gondolj csak a magas proteintartalmú bab-, csicseriborsó- és lencsekonzervjeidre, a rengeteg zöldségre, gyümölcsre ami ott lapul a fagyasztódban, vagy a spájzban befőtt formájában. Jó energiaforrások lehetnek még a gabona alapú ételek is, a különböző tészták, a rizs, a kuszkusz és a kenyerek. És akkor még nem is beszéltünk a magvakról. Ne feledd azt sem, hogy a fűszerek, a gyógynövények, a különböző olajok, de még az egyes növényi alapú leveskockák is mind-mind húsmentesek.

2. Ismerd meg jól a legfontosabb táplálékforrásokat

© Mitja Kobal / Greenpeace

Aggódsz amiatt, hogy nélkülöznöd kell majd a húsételek ízét vagy tápanyagtartalmát? Ne aggódj, számtalan más megoldás áll a rendelkezésedre. Tudtad például, hogy a szejtán – amit akár magad is előállíthatsz otthon búzaglutén kivonatból – ugyanolyan magas proteintartalmú alapanyag, mint a hús? És azt, hogy néhány élesztőkivonat, a boltban kapható sima élesztő is nagy értékű B12 forrás? Sokan azt gondolják, hogy ez a vitamin csak hús- és tej termékekben található, pedig ez nem igaz, több növényi alapú helyettesítőt is lehet találni a pótlására. Ha a tejtermékfogyasztás mérséklése a cél, még margarinra sem kell váltanod, mert már kapható tömbös kiszerelésben néhány vegán vajfajta, ami ugyanolyan jó a pirítóshoz és persze sütéshez-főzéshez, mint a hagyományos vaj. Ami pedig az ételek állagát illeti, a vegán sajtok is pont úgy olvadnak, mint a tejből készültek.

3. Találd meg a neked leginkább megfelelő tejhelyettesítőt

Ha a kávé vagy a cappuccino, esetleg az angol tea szerelmese vagy, ma már többfajta növényi alapú tejhelyettesítő közül választhatsz. Sokan a zabtejre esküsznek, mert nem megy össze a forró italokban mint a szójatej, és előállításához kevesebb víz kell, mint például a mandulatej esetében. Ha igazán menő akarsz lenni, akkor növényi alapú tejet otthon is készíthetsz magadnak, amivel ráadásul pénzt és némi csomagolóanyagot is megspórolhatsz.

4. Győzd meg a családtagjaidat is

© Mitja Kobal / Greenpeace

Húsimádó háztartásra főzöl? Mutasd meg nekik, hogy a növényi alapú ételek is finomak lehetnek! Próbálj ki hús- és tejtermékpótlókat és készítsd el velük a kedvenc családi ételeitek növényi alapú verzióját. Ha spórolni szeretnél, vagy csak ódzkodsz az ipari, előkészített, feldolgozott húskészítményektől, akkor a darált húsos ételekbe a darált hús helyett tehetsz például konzerv lencsét, így a családi étkezések olcsóbbak, és kétségtelenül sokkal egészségesebbek lesznek.

5. Tervezz előre, válassz egyszerű ételeket, és a kedvenceidet készítsd el nagyobb mennyiségben

© Emanuel Büchler / Greenpeace

Amikor fáradtan és éhesen hazaérsz a munkából, a legutolsó dolog, amire vágysz, hogy hosszasan azon kelljen gondolkodnod, mit főzzél. Ha van egy listád arról, hogy az egyes vegetáriánus és vegán ételeket hogyan lehet könnyen és gyorsan elkészíteni, akkor egyszerűbben választhatsz közülük, és ez nagyban megkönnyítheti a mindennapjaidat! Ha pedig többet főzöl a kedvencendből és lefagyasztasz néhány adagot, akkor bármikor előveheted és így rengeteg időt spórolhatsz meg vele.

6. Légy felkészülve arra, ha rád tör a nassolhatnék

Vásárolj mogyorót, aszalt gyümölcsöt, vagy akár a kedvenc magos proteinszeletedből nagyobb mennyiséget. Sokszor jobban jársz, ha a neten rendelsz nagyobb kiszerelésben! Ha utazáshoz előre csomagolsz egy kis egészséges nasit, az jól fog jönni, ha órákig ingázol, vagy olyan helyre utazol, esetleg olyan helyen dolgozol, ahol nem kaphatók ezek a finomságok. Ráadásul mindenki szereti azokat a barátokat, akiknél mindig van valami csemege.

7. Csatlakozz vegetáriánus vagy vegán közösségekhez

© Peter Caton / Greenpeace

Bárki, aki ismer újdonsült vagy régóta szenvedélyes vegetáriánusokat vagy vegánokat, tudja, hogy szívesen adnak tanácsokat. 😉 Kérdezd meg a barátaidat, családtagjaidat arról, hogy ők milyen ételeket szeretnek, és oszd meg a tapasztalataidat a Facebook-on és Instán. Akár bloggereknek is írhatsz, és értekezhetsz profikkal – biztosan válaszolni fognak neked.

8. Nem kell tökéletesnek lenned, a lényeg, hogy fejlődj

Reális célokat tűzz ki, és ne legyél magaddal túl kemény, ha nem tudod azonnal elérni azokat. Ha csak annyit teszel, hogy hetente egy napon nem eszel húst, már akkor sem volt hiábavaló az erőfeszítésed, és ezzel is segítesz megóvni a Földet és egyúttal teszel az egészségedért is. Ünnepelj minden egyes hús- és tejtermékmentes napot győzelemként. Hidd el, minden lépés számít! Ha először próbálkozol a vegetáriánus vagy a vegán étrenddel, és nehéznek tűnik, adj magadnak hetente egy olyan napot, amikor húst is eszel. Ha teheted, a húsos napodon, és máskor is, válassz helyi ökogazdaságból származó terméket, így a helyi gazdákat támogatod!

9. Koncentrálj az előnyökre

© Mitja Kobal / Greenpeace

Gondolj egy színes zöldségekkel, babbal és gabonafélékkel teli tányérra, ami szép is, finom is, és tápláló is. Még a nem túl egészséges gyorséttermi ételek esetében is elmondható, hogy a húsmentes változatok jobbak, mint a hagyományos verziók. Garantáljuk, hogy egy szejtános vega burgertől jobban fogod érezni magad, mintha megennél egy húspogácsás szendvicset. Azt se feledd, hogy sok pénzt megspórolhatsz az olcsó növényi alapanyagok használatával, és ráadásul egészségesebb, energikusabb is leszel a mindennapokban. Hidd el, számtalan előnnyel jár, ha áttérsz a húsmentes étrendre!

10. Mutass jó példát és tedd vonzóvá másoknak is a vegetáriánus vagy a növényi alapú étrendet, de ne győzködj senkit erőszakosan

Ezt talán mondani sem kell, de légy kedves és türelmes másokkal, amikor az új étrendedről beszélsz. Senki sem szereti, ha kioktatják. Ossz meg inkább a kétkedőkkel egy jó receptet, vagy kínáld meg őket egy finom növényi alapú étellel! Ne feledd! Az étkezéssel kapcsolatban mindenkinek van véleménye, és senkinek sem kell megindokolnia, hogy mit miért eszik, vagy miért nem. Ha valaki megkérdez, akkor viszont ragadd meg az alkalmat és magyarázd el, miért változtattál az étrendeden, és mik ennek az előnyei számodra.

A húsfogyasztás csökkentésével te is tehetsz az erdők védelméért:

Az erdőirtások egyik fő oka közvetlenül kapcsolódik azokhoz az élelmiszerekhez, amelyeket itt Európában is fogyasztunk. Ilyenek például a nagyüzemi gazdaságból származó marhahús és a főként állati takarmányként használt szója is. Most te is tehetsz azért, hogy az EU végre fellépjen az erdők pusztítása ellen. Pár kattintással vegyél részt az erdők védelméért indított konzultációban: https://hu.greenpeace.org/egyutt-az-erdokert/