Avagy perfluorozott kemikáliák outdoor ruhákban.

A Greenpeace vízálló outdoor ruházati termékek vegyianyag-szennyezettségét vizsgálta. 17 terméket elemeztünk: 15 vízálló dzsekit és két pár kesztyűt. Az összes termék tartalmazott káros perfluorozott anyagokat (PFC-ket), még a PFC-mentesként hirdetett dzseki is perfluorozott vegyülettel szennyezett volt.

A márkás termékeket [1] (pl. Columbia, Adidas, Mammut, The North Face) Németországban, Ausztriában, Svájcban, Kínában és az USA-ban szereztük be. Független laboratóriumok vizsgálták ezen termékek PFC-tartalmát (azaz a perflurozott és polifluorozott szénhidrogének jelenlétét).

Az ipari termelésből, termékekből származó szintetikus PFC-k már mindenhol megtalálhatóak a környezetünkben: a jegesmedvékben, az ivóvizünkben, az emberi vérben és az anyatejben is. A PFC-k ráadásul feldúsulnak az élőlények szervezetében, és károsítják az immunrendszert, a nemzőképességet és a pajzsmirigy működését. A PFOA-t, egy különösen veszélyes PFC-t a fentiek mellett még a hormonműködés károsításával is gyanúsítják.

A Greenpeace mostani kutatása arra is rávilágított, hogy egyes PFC-k az outdoor ruhákból a levegőbe jutnak. A ruhákat PFC-ket tartalmazó anyagokkal kezelik, hogy vízállóak legyenek, ilyen termék például a Gore-Tex.

Nagy koncentrációban találtunk PFC-t gyakorlatilag az összes outdoor márka ruháiban. A legmagasabb koncentrációkat az Adidas, a Jack Wolfskin, a The North Face és a Salewa ruháiban mutattuk ki. Egy Mammutmárkájú termék betiltott PFOS-t is tartalmazott; több termékben PFOA-t is találtak. K­ülön aggasztó, hogy a PFC-k mellett más káros anyagok, például a hormonrendszerkárosító ftalátok és nonilfenolok is fellelhetőek a ruhákban.

Annak ellenére találunk rendre még ezekben a drágább termékekben is káros anyagokat, hogy a PFC-ket már ki lehet váltani nem káros alternatív anyagokkal. A  Greenpeace már többször felszólította a világ vezető ruhacégeit, köztük az outdoor gyártókat is, hogy vonják ki a káros vegyi anyagokat a termelésükből. A 2011-ben kezdődött Detox kampányhoz már 18 világcég csatlakozott, akik vállalták, hogy 2020-ra kiválltják a veszélyes kemikáliákat.

Simon Gergely a Greenpeace regionális vegyianyag-szakértője.

[1] Adidas (GER), Columbia (USA), Jack Wolfskin (GER), Kaikkialla (GER, CH), Mammut (CH), Northland (AT), Patagonia (USA), Salewa (IT), Schöffel (GER), Seven Summits (AT), The North Face (USA), Vaude (GER)

Zara 'Detox' Day of Action in Taipei. © Steven Vigar
Válaszd a mérgező anyagoktól mentes ruhákat

A sokmilliárd dollárt termelő ruhaipari vállalatok a világ legnagyobb környezetszennyezői közé tartoznak.

Cselekszem