Magyarországnak most kulcsszerepe lehet az óceánok védelmében: ehhez ugyanis nem („saját”) óceánpartra van szükség, hanem a már hazánk által is aláírt óceánvédelmi egyezmény ratifikálására. A cselekvés sürgős, mert mihamarabb meg kell kezdeni a területek védetté nyilvánítását, melyhez az egyezmény jelentene keretet. Az életbe lépéshez azonban még számos országnak ratifikálnia kell. Lássuk, magyarként mi közünk ehhez!

Magyarországnak nincs óceánpartja, azonban a világóceán óriási része egyik országhoz sem tartozik: mindannyiunké. Olyan közös örökség, az emberi élet olyan nélkülözhetetlen fenntartója, amelyet meg kell őriznünk – és nem csak magunk miatt, hanem az óceáni élővilágért is.

Valós védelmet az óceánoknak
© Alif R Nouddy Korua / Greenpeace

Harminc százalék – ez lenne a minimum. Az óceánok ekkora részét kellene védetté nyilvánítani 2030-ig. 190 ország egyezett meg ebben, a kunming-montreali biodiverzitás egyezmény keretében. Az ehhez szükséges intézményi hátteret az óceán egyezmény biztosíthatná, melyet az életbelépéshez összesen legalább 60 országnak kell ratifikálnia – e cikk írásakor 17 tette ezt meg.

Az idő nagyon sürget, mivel már most is veszélyben van a 2030-ra vonatkozó 30%-os védetté nyilvánítási cél elérése. Idén, 2025 júniusában kerül megrendezésre az ENSZ óceánvédelmi konferenciája, és ha addig nem sikerül elérni az egyezmény hatálybalépését biztosító létszámot, az különösen rossz üzenet az óceánok védelmére nézve.

Magyarország cselekvése tehát óriási jelentőségű, Európa és a világ számára is példamutató értékű lenne. Magyarország 2023 szeptemberében, közvetlenül az egyezmény megszületése után írta alá azt, ezzel a magyar kormány már kinyilvánította, hogy a földi élet védelme szempontjából alapvető fontosságú egyezmény hatálybalépése mellett áll. A Greenpeace Magyarország most arra biztatja a magyar kormányt, hogy járjon elöl a ratifikálásban is! Gyarapítsa azon országok sorát, amelyek hozzáteszik a részüket az óceánvédelemhez.

Valós védelmet az óceánoknak
© Richard Robinson / Greenpeace

Az élet óceánja – miért ennyire fontos megvédenünk?

Az óceánok nemcsak a szárazföldi élet bölcsőjét, hanem örök védőhálóját, alapját is jelentik. A sós vízben lebegő apró lények, a fitoplanktonok az egész földi légkör oxigénellátását meghatározzák, minden második lélegzetünket nekik köszönhetjük. Az oxigéntermelés pedig kéz a kézben jár a légköri szén-dioxid megkötésével – az óceáni élővilág így a klímaválság fékezésében is óriási szerepet játszik. Csodálatos, és emberi szemnek bizarr lényeknek egyaránt otthont ad: az óceánok fantasztikusak a mélytengerek irtózatos nyomását elviselni képes, különös külsejű állatoktól a sekélyebb vizek korallzátonyainak sokszínűségéig. Itt élnek például a világ legnagyobb emlősei, a bálnák. Túl azon, hogy az élet lenyűgöző sokféleségét őrzik az óceánok, a tengeri élőlények az emberiség élelmezéséhez is rengeteget tesznek hozzá.

Valós védelmet az óceánoknak
© Alex Westover

Tengernyi probléma

Amellett, hogy elnyelik a klímaválság többlethőjének nagy részét, egy sor különféle szennyezés is az óceánokban halmozódik fel, a temérdek műanyagtól kezdve a műtrágyamaradványokig. Bár az óceánok hatalmasak és hihetetlenül gazdagok (voltak), a felelőtlen emberi tevékenység, a féktelen kizsákmányolás oda vezetett, hogy az óceáni élővilág veszélyben van, sőt, már most is drámai mértékben károsodott.

A legtöbb halállományt mára vagy túlhalásztuk, vagy a túlhalászat közelébe sodortuk. Több száz tengeri halálzóna lett a következménye a műtrágyaszármazékok tengerbe jutásának, és újabban a mélytengeri bányászat is fenyegetésként lebeg az óceánok felett. A zátonyképző korallok felét elveszítettük az utóbbi kevesebb, mint kétszáz évben. Nagyjából a tengeri emlősök és a cápák harmadát fenyegeti kihalás.

Óceáni menedékekre van tehát szükség. Helyekre, ahol a tengeri élőlények biztonságban lehetnek, szaporodhatnak. Ahol valós védelmet élveznek. Ez az óceánok egészének jót tenne: a védett területekről indulva más élőhelyeket is benépesíthetnek a különféle élőlények.

Az óceáni élővilág (és ezzel együtt az emberi létfeltételek) védelméhez számos lépésre szükség van, az egyik legalapvetőbb, legsürgősebb lépés azonban a nyílt tengeri védett területek kijelölése.

Valós védelmet az óceánoknak
© Uli Kunz / Submaris / Greenpeace

Amit az óceánokért már ma megtehetsz

  • Fejezd ki te is, hogy az ügy mellett állsz, írd alá a petíciónkat! A Greenpeace-nél azon dolgozunk, hogy felgyorsítsuk a folyamatot, és arra ösztönözzük a kormányokat, hogy tartsák be az óceánok védelmére tett ígéretüket.
  • Oszd meg híreinket, közösségi média posztjainkat, segíts minél több emberhez eljuttatni az óceánvédelem üzenetét!
  • Egyél hazai, édesvízi halakat ahelyett, hogy tengeri halak vásárlásával az óceánok kizsákmányolását támogatnád a pénzeddel!