Budapest, 2024. június 27. A Greenpeace Magyarország levélben reagált az Agrárminisztérium május 30-i megkeresésére, amelyben az élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős helyettes államtitkár felkérést küldött tag delegálására az Agrárminisztérium Növényvédelmi Bizottságába. Válaszlevelünkben leírjuk, hogy miért léptünk ki 2019-ben a Bizottságból, és hogy mely feltételekkel lenne elfogadható számunkra a Bizottságban való részvétel. 

A Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértője, Simon Gergely 2019-ig volt tagja a Növényvédelmi Bizottságnak. Szakértőnk azért lépett ki a Bizottságból, mert tagsága alatt rendre azt tapasztalta, hogy az ipari dominancia miatt a zöld érveket egyáltalán nem vették figyelembe – a döntéshozatal során a magyar lakosság egészségvédelmének, valamint az élővilág és a termőtalaj megőrzésének szempontjait mindvégig felülírták a vegyipar, valamint a nagyipari mezőgazdaság érdekei. Mindezek tekintetében nem volt értelme részvételünknek a Bizottságban, az ott hozott döntésekkel nem tudtunk azonosulni. A kilépésről szóló részletes állásfoglalásunk itt olvasható.

Abban az esetben lenne elfogadható számunkra a Bizottságban való részvétel, ha azt úgy alakítanák át, hogy a döntéseknél minden terület egyenlő súllyal képviselhesse magát. Ha ez nem valósul meg, akkor kizárólag azzal a feltétellel tudunk ismét részt venni a Bizottságban, ha az nem fogad el állásfoglalásokat, nem hoz döntéseket, hanem csupán szakmai fórumként működik, és ezáltal azt a célt szolgálja, hogy a döntéshozók megismerjék a Bizottságban lévő érdekelt felek álláspontját. Nem tartjuk elfogadhatónak, hogy a környezet és az emberi egészség védelmét, valamint a tudományt semmibe vevő döntésekhez adjuk a nevünket a Bizottságban való részvétellel.

Az Agrárminisztériumnak küldött válaszlevelünk itt olvasható teljes terjedelmében.