Česká pobočka Greenpeace se dnes přidává k mezinárodní kampani zaměřené na dodavatele masa a krmné sóji pro velké nadnárodní řetězce Burger King, McDonald’s a KFC. Zmíněné řetězce rychlého občerstvení organizace Greenpeace vyzývá, aby odmítly produkty spojené s kácením a vypalováním amazonských pralesů v Brazílii. 

“Prezident Jair Bolsonaro může pokračovat ve své antiekologické politice pokračovat jen do té doby, dokud budou velké světové společnosti ochotné nakupovat zboží spojené s destrukcí pralesů. Řetězce rychlého občerstvení, které obchodují s Brazílií, nemohou dál pokračovat v dosavadním modelu svého podnikání, zatímco je největší prales světa pálen na popel kvůli dobytčím velkofarmám a plantážím krmné sóji,” uvedl Tica Minami, ředitel kampaní v Greenpeace Brazílie.

Forest Fires in Candeiras do Jamari, Amazon - Second Overflight (2019). © Victor Moriyama / Greenpeace

Požár pralesa v Brazílii v roce 2019

Téměř 2,5 milionu hektarů – což odpovídá zhruba třetině rozlohy České republiky – shořelo letos podle údajů Národního institutu pro výzkum vesmíru v brazilské části Amazonie jen do konce srpna. Počet požárů se během vlády prezidenta Bolsonara zvýšil o 111 %. 

Velké potravinářské společnosti jsou významným odběratelem produktů, které mohou za odlesňování v Brazílii – hovězího masa a sóji určené na výkrm hospodářských zvířat. Například firma McDonald’s je vůbec jedním z největších světových odběratelů hovězího masa – včetně toho z Brazílie – a v Evropě ve velkém odebírá kuřata krmená sójou z Brazílie.

Velké řetězce rychlého občerstvení zároveň stimulují poptávku po těchto produktech agresivní reklamou na masné výrobky na stávajících i na nových trzích, kam expandují. McDonald’s, Burger King, KFC i další společnosti se zavázaly k nulovému odlesňování, ale své sliby neplní. Firma McDonald’s například plánuje zdvojnásobit počet svých poboček v Číně, do roku 2022 chce otevřít 2000 nových restaurací. KFC je prvním řetězcem, který vstoupil na trh v Indii, kde chtěl původně propagovat hlavně své vegetariánské menu, ale tento nápad opustil, aby mohl zvýšit množství prodaných kuřat.

V jiných sektorech se společnosti situací v Brazílii již zabývají. Například oděvní firma VF Corporation vlastnící značky Timberland a North Face, oznámila, že končí s nákupem kůže z Brazílie, dokud nebude mít jistotu, že materiály používané v jejích výrobcích nepřispívají k ekologické destrukci v zemi. Investiční společnosti Nordea Asset Management, Storebrand ASA a penzijní fond KLP budou pečlivěji monitorovat a omezovat investice v Brazílii.

“Tohle je krize. Nemůžeme ochránit klima na naší planetě bez amazonského pralesa. Společnosti nemají ten luxus, aby si mohly dovolit tento problém ignorovat. Burger King, McDonald’s a KFC se musí postavit ničení lesů pod vládou prezidenta Bolsonara. Musí jednat v zájmu místních domorodých obyvatel a prakticky každého člověka žijícího na naší planetě,” řekl Minami.