Praha – 15. dubna 2025: Na Malostranském náměstí v Praze vyrostly obří, téměř tři metry vysoké hodiny v barvách české vlajky, které ukazují na ručičkách za pět minut dvanáct. Před začátkem nové schůze Poslanecké sněmovny mají poslancům a poslankyním připomenout, že se krátí čas na přijetí zákona o zálohování PET lahví a plechovek. Hodiny, které jsou součástí happeningu Greenpeace, jsou vyrobené ze zhruba 750 použitých PET lahví, z nichž část nasbírali dobrovolníci a dobrovolnice jako odpad v přírodě.
Celou instalaci doprovází symbolické tikání hodin, které podtrhuje naléhavost situace.
Z reproduktorů se také ozývají krátké proslovy hereček Simony Babčákové a Kláry Issové, které upozorňují na znečištění přírody plasty a plechovkami a apelují na nutnost zavedení záloh jako účinného řešení.
Lidé mají možnost přímo na místě podepsat petici a také poslat e-mail předsedům politických stran a jejich poslaneckých klubů s výzvou, aby zákon o zálohách neodkládali. Jen v posledních dnech už politikům napsaly stovky jejich voličů a voliček. Podle aktuálního průzkumu agentury Ipsos podporuje zavedení záloh 76 % obyvatel České republiky napříč politickým spektrem.
„Poslanci a poslankyně dnes znovu dostávají jedinečnou šanci ukázat, zda jim na přírodě a názoru jejich voličů a voliček skutečně záleží. Pokud zákon neprojednají nyní, hrozí, že celý proces bude odložen o několik let. Mezitím budou stovky milionů obalů dál končit v přírodě, na skládkách nebo ve spalovnách,“ říká Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace a koordinátor současné fáze kampaně Plast je past.
Zálohový systém na PET lahve a plechovky už funguje ve 16 zemích Evropské unie, včetně všech sousedních států – Německa, Polska, Rakouska a Slovenska. Další země zálohování v současnosti připravují. V Česku se návrh zákona zavádějícího zálohování nedostal ve Sněmovně ještě ani do prvního čtení. Byl již dvakrát zařazen na program, ale tato jednání se neuskutečnila kvůli nízké účasti zákonodárců.
Současný systém sběru odpadu nestačí – každý rok končí v přírodě, na skládkách a ve spalovnách zhruba 400 milionů PET lahví a 500 milionů hliníkových plechovek. Obzvlášť v případě třídění plechovek, které v Česku dosud nefunguje, není jiná možnost než zavedení zálohového systému. Pokud totiž Česko nesplní evropské recyklační cíle pro PET a hliník, bude muset platit vysoké pokuty.
„Doufáme, že dnešní happening i hlas voličů a voliček pomůže politickou reprezentaci přesvědčit, že zálohování nesmí dál čekat. Pokud zákon neprojde do podzimních voleb, hrozí nejen ekologické škody, ale i finanční sankce za nesplnění evropských recyklačních cílů. Každý, kdo bude zálohový systém odmítat, nebo přijetí zákona obstruovat, ponese za tyto pokuty politickou zodpovědnost,“ dodává Hrábek.