Schválení klimatického plánu do roku 2030, podporu lidí v procesu transformace a konec podpory fosilních oligarchů. To vše požadovali zástupci organizací Greenpeace a Re-set na happeningu před budovou Vysoké školy uměleckoprůmyslové. V té totiž dnes probíhá další Green Deal Summit – největší konference o Zelené dohodě, udržitelnosti a energetice, jak uvádí pořadatelé. Jde o prestižní setkání především politiků, byznysu a zástupců energetiky a průmyslu. Letos se jí účastní kromě dalších hostů i zástupci vlády, například ministr životního prostředí Petr Hladík, nebo budoucí ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a také Jan Juchelka, generální ředitel Komerční banky. 

Cílem protestního happeningu bylo poukázat na prázdná slova a greenwashing vlády a byznysu. Organizace požadují, aby se namísto proslovů na konferenci o udržitělnosti  soustředila pozornost na skutečná řešení, které mají vláda a byznys ve svých rukou. Zástupci občanské společnosti se proto před budovou sešli v maskách premiéra Petra Fialy a Jana Juchelky, ředitele Komerční banky, která je generálním partnerem celé akce. V rukou měli symbolické seznamy s úkoly, které by vláda a zástupci velkých firem měli splnit, pokud chtějí opravdu přispět k řešení klimatické krize. 

Vláda Petra Fialy má podle dvojice organizací několik klíčových úkolů. Především musí schválit národní energeticko-klimatický plán pro Českou republiku, jehož termín odevzdání Evropské komisi uplynul na konci června. Dále by měla podpořit občany při přechodu na čisté zdroje energie. Třetím úkolem je zdanit fosilní oligarchy, kteří na krizi, kterou sami způsobují vydělávají, nebo alespoň zajistit, aby na ně dopadla již existující windfall tax. 

Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR:
“Je odpovědností vlády, aby Česko mělo jasnou strategii pro modernizaci ekonomiky a podporu lidí v transformaci. To je možné dosáhnout primárně navyšováním klimatických ambicí a schválením strategických dokumentů, které vláda už tři měsíce odkládá, ne účastí na greenwashingových akcích a snižováním klimatických cílů. Vláda přijetí strategií odkladá navzdory tomu, že rychlé snižování emisí posílí konkurenceschopnost, sníží závislost na drahých fosilních palivech a Česku přinese do roku 2030 socio-ekonomické benefity ve výši až 445 miliard korun.”

Pro Jana Juchelku, generálního ředitele Komerční banky, měli zástupci organizace Re-set vzkaz, aby jeho banka okamžitě ukončila financování společnosti EPH, kterou vlastní Daniel Křetínský a která je jednou z největších fosilních firem v celé Evropě. Komerční banka nemůže tvrdit, že podporuje udržitelnost, pokud nadále financuje fosilní průmysl. 

Radek Kubala, výzkumník, platforma Re-set:
“Komerční banka má spolu se svou mateřskou společností Société Générale jedinečnou šanci dokázat, že skutečně chce přispět k ochraně klimatu. V polovině ledna má splatnost jedna z půjček, kterou Komerční banka firmě EPH poskytla. Banka, které skutečně záleží na budoucnosti nás všech, by takovou půjčku odmítla refinancovat. Je čas, aby Komerční banka přestala předstírat řešení a začala dělat skutečné kroky k udržitelnosti.”

Kromě to-do listů pro Petra Fialu a Jana Juchelku přinesly organizace před místo konání Green Deal Summitu také banner s nápisem „Greenwashing summit: Pro korporace, ne pro lidi.“ Tento banner byl součástí protestního happeningu Greenpeace a Resetu už loni, a od té doby se toho příliš nezměnilo. Pořád platí, že konference jako Green Deal Summit mají jen málo společného se skutečnou ochranou klimatu. Jedná se spíše o platformu, kde si politické a byznysové elity každoročně navzájem plácají po zádech, bez širší debaty o reálných opatřeních, které by lidem pomohli v transformaci. Podobná setkání jsou kromě toho nedostupná pro účasť  běžných lidí, kterých se transformace nejvíce dotýká. O tom svědčí například i cena samotné vstupenky – základní je 9 900 Kč, pre neziskovky a veřejnou správu 4 900 Kč. 

Jaroslav Bican, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR: 
“Místo toho, aby členové vlády navštěvovali greenwashingové konference, měli by raději schválit strategické dokumenty, které by jasně stanovily odklon od uhlí nejpozději do roku 2033. Premiér Petr Fiala a jeho ministři by si měli splnit svoje úkoly a udělat vše proto, aby odklon od uhlí a energetická transformace proběhly ve prospěch lidí a ne fosilních oligarchů. Termín konce uhlí by měly rovněž ještě v tomto volebním období zakotvit v zákoně a dát tak všem jasný a závazný termín, se kterým mohou počítat a připravit se na něj.”