Greenpeace vítá podepsání memoranda mezi Lesy ČR a Agenturou ochrany přírody a krajiny, které má zajistit lepší péči a ochranu Ždánického lesa. Greenpeace v minulosti zmapovalo destruktivní aktivity Lesů ČR ve Ždánickém lese, ale i dalších lokalitách, kde se vyskytují velmi staré a cenné porosty vyžadující ochranu. Greenpeace proto apeluje na ministry životního prostředí a zemědělství, Lesy ČR a AOPK, aby minimálně podobně chránili i další unikátní a cenné lokality, jako jsou nedaleké Chřiby nebo východní Krušnohoří, kde Lesy ČR plánují kácet ještě před vyhlášením CHKO Krušné hory. 

Jan Freidinger, vedoucí kampaně Zachraňme přírodu k memorandu, říká:  “Je třeba ocenit snahu obou ministrů o zlepšení ochrany Ždánického lesa. Nicméně se jedná jen o jeden les a staré cenné porosty je třeba chránit v celém Česku a je to i jedna z mála možností jak naplnit cíle 10 % striktní ochrany území, ke kterému jsme se zavázali na globální i evropské úrovni.”  

Memorandum mimo jiné obsahuje důležité ustanovení, které říká, že těžba v potenciálně cenných lokalitách by měla být pozdržena, než se definitivně rozhodne o jejich ochraně a způsobu  obhospodařování. Tento princip by měl být aplikován i v dalších lokalitách. Zatímco probíhá proces přípravy CHKO Krušné Hory, Lesy ČR pokračují v podávání žádostí o povolení těžby vzácných lesů Krušných hor. Nedávno požádaly také o povolení kácení v nejvzácnějších chráněných krušnohorských lesích v přírodní rezervaci Vlčí důl a přírodní památce Lomské údolí.

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, k tomu říká: ”Je neakceptovatelné, aby Lesy ČR kácely staré vzácné bučiny v Krušných horách, kde má být brzy vyhlášena CHKO. Naopak Ministerstvo životního prostředí s AOPK by mělo co nejvíce Krušnohorských bučin v rámci CHKO začlenit do striktní ochrany.” 

Paradoxem memoranda je skutečnost, že Lesy ČR podporují a financují kampaň Hospodaříme s odpovědností Lesnicko dřevařské komory, která se vymezuje proti přísné ochraně přírody. Kampaň kritizovalo v otevřeném dopise i mnoho vědců a expertů a vymezil se vůči ní i ředitel AOPK Pelc. To ukazuje na skutečnost, že obnova a ochrana českých lesů a jejich “příprava” na drastičtější dopady změn klimatu je stejně důležitá jako “obnova” státního podniku Lesy ČR, aby nejen jeho vedení, ale celý širší management konečně pochopil, jak je pro naši budoucnost důležitá biodiverzita, odolné lesy a jejich ekosystémové funkce.