Nové vyšetřování české kanceláře organizace Greenpeace a občanské iniciativy Živý les pro živý region ukázalo, že dřevo ze Ždánického lesa se vozí do rakouského městečka Lenzing do stejnojmenné firmy Lenzing AG, předního světového výrobce viskózy a dalších vláken pro textilní průmysl. Nové zjištění na dotaz Greenpeace potvrdil přímo viceprezident firmy pro vztahy s globální veřejností, globální komunikaci a reportingy o udržitelnosti. Vývoz nezpracovaného dřeva za hranice přitom nedávno odmítli ministr životního prostředí Petr Hladík a ministr zemědělství Marek Výborný, kteří jsou za hospodaření v českých lesích a za jejich ochranu zodpovědní.

Vagony se dřevem, které odjely z Bučovic do rakouského Lenzingu. Zdroj: Živý les pro živý region

Již před rokem se podařilo místním lidem z iniciativy Živý les pro živý region vyfotit průvodní dokumenty, které dokazovaly, že prázdné vagony, do nichž se v Bučovicích nakládá dřevo pokácené ve Ždánickém lese, přijely na jižní Moravu z Rakouska od firmy Lenzing AG. Společné vyšetřování Greenpeace a iniciativy nyní potvrdilo, že vagony naložené dřevem z Bučovic mířily v druhé polovině května na vlakové nádraží v rakouském Lenzingu. Firma Lenzing AG zjištění ekologických spolků potvrdila s tím, že ze Ždánického lesa dřevo odebírala, protože je hospodářským lesem, nikoli přírodní rezervací, a že odebírala jen dřevo od Lesů ČR, které mělo certifikaci PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification schemes).

Důkaz, že v minulosti už do Bučovic jezdily prázdné vagony z Lenzingu. Zdroj: Živý les pro živý region

Organizace Greenpeace také v minulých měsících pokračovala ve sledování stromů pokácených ve Ždánickém lese pomocí GPS trackerů. Jeden z nich umístěný v obřím buku skončil 20. března opět v papírně Mondi ve slovenském Ružomberoku – jde již o třetí zdokumentovaný případ, kdy odešla zásilka dřeva ze Ždánického lesa do této firmy. Další tracker pak skončil 12. března v areálu firmy DYAS EU v Uherském Ostrohu, která vyrábí především bukové překližky a dýhy. Posledním místem, které se již dříve podařilo Greenpeace odhalit, je štěpkárna na biomasu na místě bývalé cihelny v Hodoníně.

Svá aktuální zjištění zveřejňuje organizace Greenpeace v době, kdy v regionu startuje greenwashingová kampaň Hospodaříme s odpovědností, pod níž jsou podepsány Lesy ČR, které kácejí ve Ždánickém lese, firma DYAS EU, která dřevo ze Ždánického lesa odebírá, a Lesnicko-dřevařská komora, které šéfuje místopředseda představenstva firmy DYAS EU Jan Václavík. Cílem kampaně je zjevně přesvědčit veřejnost na sociálních sítích a na debatách v Dambořicích, Ždánicích a Bučovicích, že kácení ve Ždánickém lese je v souladu s “lesníky osvědčeným a staletími prověřeným způsobem ochrany krajiny” a mělo by pokračovat. 

Továrna na zpracování dřeva v rakouském Lenzingu © C.Stadler/Bwag; CC-BY-SA-4.0, Wikimedia Commons

Dosavadní kácení ve Ždánickém lese přitom nekritizuje jen Greenpeace a místní občanská iniciativa, ale i řada vědců a odborníků v oblasti lesnictví a ekologie. Právě na základě této kritiky začaly Lesy ČR společně s ministerstvy životního prostředí a zemědělství a Agenturou ochrany přírody a krajiny pracovat na memorandu, které řeší šetrnější lesnické postupy a budoucí ochranu nejcennějších lokalit ve Ždánickém lese

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, říká:
“Je to nepochopitelné. Před ministry si zástupci Lesů ČR sypou popel na hlavu za destruktivní zásahy ve Ždánickém lese a slibují, že tak prasácky už nikdy nebudou hospodařit, do regionu však přijíždějí s velkou slávou a říkají, že hospodaří odpovědně. A to v době, kdy se teprve domlouvají na nových, odpovědných hospodářských postupech s Agenturou ochrany a přírody. A zatímco ministři mluví o tom, že je nutné dřevo zpracovávat v Česku, Lesy ČR stále ve velkém vyvážejí významnou část stromů pokácených ve Ždánickém lese ve formě nezpracovaného dřeva na Slovensko a do Rakouska. Být ministrem Hladíkem či Výborným, vnímal bych to jako kudlu do zad. V tomto případě tedy spíš sekyru do zad.”

Zuzana Veverková z iniciativy Živý les pro živý region říká:
“V loňském roce proběhlo ve Ždánickém lese jednání, které organizoval Lesní závod Židlochovice. Zástupce vedení se snažil přesvědčit přítomné starosty o potřebě kácení lesa a tvrdil, že 90 % vytěženého dřeva zůstává v našem regionu. Přitom díky sledování klád ze strany Greenpeace bylo mnohokrát potvrzeno, že dřevo míří do papíren na Slovensko nebo do Rakouska. Taková nepravdivá tvrzení se bohužel v debatách ze strany lesníků a lobbistů z dřevozpracujícího průmyslu, kteří vedou ve Ždánickém lese společnou kampaň proti jeho ochraně, objevují pořád.”

Greenpeace dlouhodobě kritizuje, že staré lesy v Česku nejsou dostatečně chráněny a ilustruje to právě na Ždánickém lese či na vzácných bučinách v Krušných horách. V kampani Zachraňme přírodu usiluje o to, aby se vyhlašovalo více chráněných území v souladu s globálními cíli pro biodiverzitu, k nimž se zavázalo i Česko. Do roku 2030 by tak mělo být 30 % rozlohy EU chráněno, z toho třetina striktně. Greenpeace požaduje po Ministerstvu životního prostředí, aby v Česku byly do nových chráněných území primárně začleňovány staré lesy bohaté na biodiverzitu.