Nakupování na internetu je sice pohodlné a časově úsporné, ale má svou cenu. Podle dnes zveřejněného reportu švédské pobočky Greenpeace jsou Amazon, Zalando a další velcí hráči v sektorech e-commerce a potravinářství spojeni s ničením starých lesů ve Švédsku. Zpráva “Zločin proti přírodě: Kartonová vražda” (Nature Crime File: Killed by Cardboard) ilustruje, jak zvýšená poptávka po jednorázových produktech, jako je balicí papír a karton pro přepravu zboží, podporuje ničení přírody a porušuje práva původních obyvatel – Sámů – ve Švédsku. Organizace Greenpeace nyní vyzývá společnosti, které report spojil s ničením starých lesů, aby očistily své dodavatelské řetězce a aktivně podpořily přísnější ochranu přírody dříve, než v Evropě nenávratně zmizí poslední zbytky dosud nechráněných starých lesů. 

Holosečné kácení starého lesa ve Švédsku (c) Greenpeace

Švédská investigace navazuje na český report “Zločin proti přírodě: Jak české firmy ničí staré lesy” vydaný loni na podzim. Česká pobočka Greenpeace v reportu popsala, jak pomocí GPS trackování zjistila, že dřevo ze starých lesů v Česku se používá jako palivové dříví, nebo ho odebírá slovenská papírna firmy Mondi, která je jedním z největších producentů jednorázových papírových sáčků a kartonu na světě. Nedávný report Greenpeace Rumunsko pak ukázal, že dřevo ze starých rumunských lesů odebírají firmy vyrábějící nábytek pro řetězec IKEA.

Jan Freidinger z Greenpeace ČR říká: 
“Papírové obaly jsou často prezentovány jako ekologické a udržitelné, což je často zavádějící. Papírové sáčky či krabice na jedno použití přispívají k nadměrné spotřebě zdrojů, jako jsou dřevo, voda a energie. Je proto klíčové, aby firmy nejen v e-commerce sektoru minimalizovaly používání jednorázových obalů a hledaly alternativy, které jsou skutečně udržitelné, jako jsou obaly z recyklovaných materiálů nebo opakovaně použitelné obaly. A pokud používají papír, tak musí zajistit, aby jim jejich dodavatelé nedodávali suroviny, kvůli kterým byly ničeny staré cenné lesy nejen ve Švédsku, ale kdekoliv na světě.”

Nakupování přes internet zažívá boom a odvětví elektronického obchodu je významným uživatelem kartonových balení pro přepravu svých výrobků. Podle švédského lesního průmyslu bylo v roce 2022 přes 60 % veškerého dřeva vyprodukovaného ve Švédsku přeměněno na papír. Nová zpráva organizace Greenpeace Švédsko ilustruje, jak velkou hrozbou je výroba papíru a kartonu pro staré lesy, jejichž zachování je klíčové pro biologickou rozmanitost, klima i pro jediný mezinárodně uznávaný původní národ Evropy – Sámy.

Prostřednictvím vyšetřování v terénu a sledování pohybu klád pomocí GPS trackerů propojil vyšetřovatelský tým Greenpeace Švédsko velké hráče jako Amazon, Zalando a zhruba stovku dalších společností s firmami, které zpracovávají dřevo z několika vzácných starých lesů. Podle zjištění reportu je tedy nevyhnutelné, že se velké a známé světové značky nevědomky podílejí na kácení některých posledních cenných starých lesů v Evropě, které by měly být chráněny podle strategie EU pro oblast biologické rozmanitosti.

Erika Bjureby, programová manažerka v Greenpeace Švédsko, říká: 
„Počet společností, které jsme objevili a které jsou spojeny s ničením životně důležitých starých lesů, ukazuje, že jde o systémový problém. Přestože švédští výrobci celulózy a papíru tvrdí, že jejich produkty nepocházejí z neudržitelně vytěžených lesů, naše vyšetřování ukazuje, že těmto slovům nejsou schopni dostát a své zákazníky klamou. Ve Švédsku se kácí dřevo ve velké míře a úřady samy tvrdí, že nemají možnost prošetřit všechny těžební oblasti, což umožňuje ničení starých lesů a jejich přeměnu na výrobky na jedno použití, jako je karton.”

Greenpeace na základě svých zjištění vyzývá společnosti, zejména ty, které jsou napojeny na odvětví internetového obchodu, aby:

  • vyčistily svůj dodavatelský řetězec a vyloučily z něj dřevo ze starých lesů
  • aktivně podporovaly přísnější nařízení EU o ochraně přírody, aby se v budoucnu nedostaly do stejných problémů.
  • usilovaly o konec používání obalů na jedno použití.