Vedoucí kampaně Greenpeace za záchranu starých lesů Nikol Krejčová dnes odpoledne předala ministrovi zemědělství Marku Výbornému výzvu Nekácejte.cz, kterou podepsalo přes 40 tisíc lidí. Doprovodili ji starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt, který společně s místními lidmi usiluje o lepší ochranu vzácných bučin v Krušných horách, a bioložka Zuzana Veverková z iniciativy Živý les pro živý region, která kritizuje rozsáhlé kácení starých listnatých porostů ve Ždánickém lese a Chřibech. 

Lidé ve výzvě požadují větší ochranu lesů starších 120 let, především těch s původní druhovou skladbou. Právě na lokalitách Krušných hor a Ždánického lesa organizace Greenpeace ve spolupráci s místními ukazuje destrukci, které tyto lesy čelí, a která je může zcela zničit. Po ministerstvu výzva požaduje, aby nařídilo státní firmě Lesy ČR, která spravuje zhruba polovinu zbývajících starých lesů, přestat v těchto lesích s kácením a nešetrným managementem. Zároveň by vláda podle Greenpeace měla připravit opatření, která zamezí v ničení vzácných lesů i dalším vlastníkům. 

I po předání petice se bude organizace Greenpeace starým lesům věnovat, zaměří se však nejen na zastavení jejich kácení, ale především na prosazování nových chráněných území, v nichž budou staré vzácné lesy zastoupeny. Česká republika se společně s dalšími evropskými státy zavázala, že 30 % území EU bude chráněno. Podle Greenpeace jsou staré lesy s původní druhovou skladbou jedním z ekosystémů, které si zaslouží vysokou míru ochrany. 

Nikol Krejčová, vedoucí kampaně Greenpeace za záchranu starých lesů, říká:
“Přes 40 tisíc lidí požaduje po vládě ochranu starých lesů v Česku. Přesto se v nich stále kácí, jak dokládají nejnovější případy ve Ždánickém lese i v Krušných horách. Vyzýváme proto vládu, především ministry Petra Hladíka a Marka Výborného,aby urychleně zastavili těžbu aspoň v těch nejcennějších starých lesích a zajistili vyhlášení jejich ochrany dřív, než přestanou existovat.”

Kampaň Nekácejte.cz spustila organizace Greenpeace na začátku května loňského roku. Navázala na práci, kterou odvedla při prosazování větší ochrany krušnohorských bučin. Ještě před spuštěním výzvy se díky kampani Greenpeace podařilo uzavřít smluvní ochranu s jedním z vlastníků těch vůbec nejvzácnějších místních lesů, v nichž později vědci objevili vůbec nejstarší buk v Česku

Organizace Greenpeace a město Horní Jiřetín pak v Krušných horách poukázali na případy nelegálního kácení firem Lesy ČR a Royal Pine. Stromy nelegálně pokácené nad Mariánským Údolím později organizace Greenpeace dosledovala pomocí GPS trackerů na pilu v Chomutově, odkud byly prodávány jako palivové dříví. I na základě zjištění kampaně Greenpeace vydal Ústecký kraj zákaz kácení v porostech starších 120 let pro 13 vlastníků, ale někteří z nich – včetně Lesů ČR a Royal Pine – se proti němu odvolali. Analýza Agentury ochrany přírody a krajiny, která vznikla po spuštění kampaně Nekácejte.cz, varuje, že pokud se bude v Krušných horách kácet podle současných plánů, všechny staré lesy zmizí, a navrhuje proto vyhlášení obří národní přírodní rezervace. Na nedostatečnou ochranu lesů v chráněném území Evropsky významné lokality Východní Krušnohoří si Greenpeace stěžuje u veřejného ochránce práv i u Evropské komise. Greenpeace proto požaduje co nejrychlejší vyhlášení Chráněné krajinné oblasti, v níž budou všechny vzácné porosty v I. zóně.

Vladimír Buřt, starosta Horního Jiřetína, říká: 
“Krušné hory jsou dosud jediným velkým pohořím, které nemá žádnou z forem velkoplošné ochrany. Sice se teď mluví o vyhlášení Chráněné krajinné oblasti, ale lesy v našem sousedství se bohužel stále kácejí. Je čas to zastavit, protože místní lesy jsou velmi staré a vzácné a jsou naším společným dědictvím.”

Další lokalitou, kde byla organizace Greenpeace v kampani aktivní, je Ždánický les na jižní Moravě a jeho nejcennější součást – Evropsky významná lokalita Dambořický les, kde v posledních letech intenzivně kácely Lesy ČR. Intenzivní kácení kritizovali i vědci a odborníci na ekologii lesa. Pomocí GPS trackerů organizace Greenpeace zjistila, že se vzrostlé buky a duby vozí do papírny Mondi ve slovenském Ružomberku, zatímco další dřevo se vozí do štěpkárny v Hodoníně a končí v kamnech. Po prosincové schůzce s ministry životního prostředí a zemědělství a s místními lidmi z iniciativy Živý les pro živý region ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík oznámil, že bude probíhat monitoring cenných porostů a rozhodne se o způsobu jejich ochrany. Na setkání s oběma ministry letos na jednání 3. ledna na Ministerstvu životního prostředí v Praze pak Šafařík informoval, že na základě schůzky ve Ždánickém lese byla těžba dřeva skutečně zastavena a že místní lesní porosty budou vyhodnoceny Agenturou ochrany přírody a krajiny. Přesto se o několik týdnů později v lese začalo opět kácet, a to i nešetrným způsobem, kdy těžká technika rozryla podmáčenou půdu. Greenpeace spolu s místními požaduje, aby byla těžba zastavena alespoň do doby, kdy bude rozhodnuto o ochraně místních porostů.

Zuzana Veverková z iniciativy Živý les pro živý region říká:
“Jižní Morava je velmi ovlivněna negativními dopady klimatické změny a lesy jsou našim hlavním spojencem, jak tomuto čelit. Doufám proto, že vláda co nejdřív začne naplňovat svoje programové prohlášení, ve kterém uvádí, že lesy nemají být továrnou na dřevo, ale jsou především našim přírodním dědictvím. Ve Ždánickém lese potřebujeme rychlou změnu k podstatně šetrnějšímu hospodaření a jeho výrazně vyšší ochranu.”