Ústavní soud dnes zamítl stížnost firmy ČEZ proti videím, která v letech 2018 a 2019 vytvořila organizace Greenpeace a která se vysmívala greenwashingu společnosti ČEZ. Společnost ČEZ na Greenpeace podala žalobu a požadovala omluvu a jejich stažení, protože videa údajně porušovala autorská práva. Vleklý soudní spor však skončil v neprospěch ČEZu. Nejvyšší soud loni v srpnu potvrdil předchozí rozsudek, že organizace Greenpeace zveřejněním parodických videí neporušila zákon. Ústavní soud nerozporoval rozhodování nižších instancí a uvedl, že „parodické či satirické umělecké projevy, jakožto příspěvky do veřejné debaty budou ze své podstaty provokovat a pobuřovat. Humor, nadsázka, ironie i sarkazmus jsou podle Ústavního soudu nutnou součástí společenského dialogu.“

Po loňském rozsudku Nejvyššího soudu vytvořila organizace Greenpeace na podzim nové video, které opět vychází z aktuální reklamy společnosti ČEZ a upozorňuje na neekologické aktivity českého energetického giganta. Firma provozuje stárnoucí flotilu uhelných elektráren, které znečišťují ovzduší a mají negativní vlivy na klima.

Společnost ČEZ sama sebe označuje jako ekologicky odpovědnou firmu, podle Greenpeace jsou však současné aktivity společnosti pouhým greenwashingem, pokud se nevzdá svých plánů na prodloužení těžby uhlí na dole Bílina.

ČEZ - Český ekologický zločin
ČEZ – Český ekologický zločin

Aktuálně se Severočeské doly spadající pod skupinu ČEZ snaží prodloužit těžbu hnědého uhlí minimálně do roku 2035 a nevylučují těžbu ani v roce 2050, což je v rozporu s vládním slibem skončit s uhlím do roku 2033 i se snahou společnosti prezentovat se jako Čistá Energie Zítřka.

Jaroslav Bican, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, říká:
„Dlouhodobě poukazujeme na rozpor mezi tím, jak se skupina ČEZ prezentuje navenek a jaká je realita. V minulosti jsme na to upozornili například i pomocí několika videí parodujících  reklamy ČEZ, ve kterých firma zdůrazňuje svou udržitelnost a zelenost. Skutečnost je ale taková, že společnost ČEZ, respektive Severočeské doly, které pod ní spadají, usilují o prodloužení těžby uhlí na dole Bílina minimálně do roku 2035. Těžba a spalování uhlí mají přitom výrazný negativní dopad na životní prostředí i klima. ČEZ na kritiku Greenpeace zareagoval žalobou. Ústavní soud nyní definitivně potvrdil, že organizace Greenpeace svými parodickými videi neporušila autorská práva skupiny ČEZ.“