Dnes proběhla schůzka mezi zástupci státního podniku Lesy ČR, na níž nechyběl generální ředitel Dalibor Šafařík, a organizací Greenpeace ČR. Vedoucí kampaně Nekácejte.cz Nikol Krejčová a právní zástupce Greenpeace Jaromír Kyzour na schůzce vysvětlovali, proč je z pohledu ekologické organizace současné kácení v lesních porostech starších 120 let problematické kvůli ochraně biodiverzity a kvůli současné klimatické krizi a proč by mělo skončit. 

Protest Greenpeace před budovou Lesů ČR v Hradci Králové letos na začátku září. (c) Greenpeace – Barbora Sommers

Lesy ČR představily plán ohledně přípravy bezzásahových zón v EVL Východní Krušnohoří, v listopadu ho mají údajně vyjednávat s Ministerstvem životního prostředí. Greenpeace zároveň mluvilo o potřebě větších ploch k ochraně, což potvrzuje i krajský úřad, který rozhodl o zastavení kácení 1200 hektarů nad 120 let ve správě Lesů ČR. Proti tomu se ale firma odvolala.

Zástupci Lesů ČR na dnešní schůzce také vyjádřily nesouhlas s tím, že ekologická organizace Greenpeace označuje kácení v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří, které proběhlo v roce 2021 a na které neměly Lesy ČR povolení, jako ilegální kácení. 

Nikol Krejčová, vedoucí kampaně Nekácejte.cz v Greenpeace, říká: 
“Těžbu u Litvínova, na kterou jsme upozornili loni, považujeme za nelegální, neboť na ní Lesy ČR neměli potřebné povolení. Je očividné, že státnímu podniku Lesy ČR se vůbec nelíbí, když ho kritizujeme za probíhající kácení ve starých lesích. Řešení je jednoduché. Když Lesy ČR přestanou kácet staré lesy, my je přestaneme kritizovat.”

Státní firma Lesy ČR si na konci roku 2020 zažádala o možnost kácení starých stromů v Lesních hospodářských celcích Litvínov a Telnice. Nečekala však na stanovisko Krajského úřadu Ústeckého kraje a v několika hektarech lesa vykácela v roce 2021 bez povolení stromy staré až 267 let, což médiím potvrdila i mluvčí firmy Eva Jouklová: “Ke zpracování dříví mělo dojít až po vydání souhlasu orgánu ochrany přírody, o který jsme požádali v prosinci 2020, což se bohužel nestalo. Přiznat chybu je namístě.” Později v médiích mluvčí naznačila, že firma nedostala povolení dostatečně rychle: “Můžeme požádat o povolení těžby, ale podle dosavadní zkušenosti se stanoviska nemusíme dočkat ani za rok.”

Kácení bez povolení proběhlo v roce 2021. Organizace Greenpeace ČR v květnu 2022 kvůli tomu podala podnět k České inspekci životního prostředí. Na inspekci se podle vyjádření vedoucího odboru pro životní prostředí Tomáše Buriana obrátil také Krajský úřad Ústeckého kraje, protože v obou celcích v té době stále probíhalo řízení o povolení k zásahům. Inspekce však dodnes o případu nerozhodla. V červnu 2023 podala organizace Greenpeace ČR ke státnímu zastupitelství v Mostě na Lesy ČR trestní oznámení. Podle Greenpeace zde mohl být spáchán trestní čin poškození lesa. Vyšetřování stále probíhá. Lesy ČR odmítají, že by šlo o ilegální kácení, naopak obviňují Greenpeace z pomluvy, protože ani Česká inspekce životního prostředí, ani policie se zatím k nezákonnosti kácení oficiálně nevyjádřily. 

Organizace Greenpeace minulý týden vydala report “Zločin proti přírodě: Jak české firmy ničí vzácné staré lesy”, v němž byl tento konkrétní případ kácení popsán jako důkaz nedostatečné ochrany starých lesů s vysokou biodiverzitou. Kromě toho report obsahoval informace o sledování klád vytěžených v Krušných horách a ve Ždánickém lese pomocí GPS trackerů, které ukázalo, že dřevo ze starých lesů se prodává jako palivové, nebo se vyváží do zahraničí, kde je zpracováno při výrobě papíru.