Dnes se v budově Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze koná Green Deal Summit – konference o Zelené dohodě, udržitelnosti a energetice, které se účastní i premiér Petr Fiala a ministr životního prostředí Petr Hladík. Na akci přijela také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Zahájení konference předcházel protestní happening pořádaný organizací Greenpeace a platformou Re-set. Ekologičtí aktivisté a aktivistky vystoupili v maskách politiků a předních představitelů ČEZu a Komerční banky před transparentem “Greenwashing summit: Pro korporace, ne pro lidi”.

Happening upozorňoval na problematické partnery akce – fosilní firmu ČEZ, která se snaží prodloužit těžbu uhlí na velkolomu Bílina, a Komerční banku, která finančně podporuje uhlobarona a největšího dovozce ruského plynu do Evropy Daniela Křetínského a jeho EPH. Podle ekologických organizací se partneři Green Deal Summitu snaží o greenwashing svých aktivit. 

Skupina ČEZ se dlouhodobě označuje za Čistou Energii Zítřka. Přitom ale Severočeské doly, které jsou součástí ČEZu, usilují o prodloužení těžby na velkolomu Bílina minimálně do roku 2035, což by mělo zásadní negativní dopad na klima. Více než 8 milionů tun uhlí, která se zde ročně vytěží, představuje 11,5 milionů tun emisí CO2, což je přibližně 10 procent ročního objemu emisí celé České republiky.

Komerční banka, která je generálním partnerem Green Deal Summitu, dlouhodobě financuje uhlobarona Křetínského a jeho firmu EPH. Ta patří ke třem největším evropským uhelným firmám, plánuje velkou expanzi plynové infrastruktury a má nejhorší plány na dekarbonizaci mezi evropskými energetickými společnostmi.

Společnosti jako ČEZ a Komerční banka se snaží prezentovat jako ekologicky ohleduplní aktéři, přestože jejich aktivity v oblasti uhlí a financování fosilního byznysu jsou v rozporu s cíli udržitelnosti a ochrany životního prostředí. Partnerství Komerční banky s konferencí Green Deal Summit vyvolává otázky ohledně jejího skutečného závazku k udržitelnosti, zejména v kontextu finanční podpory uhlobarona Daniela Křetínského. 

Konkrétní kroky přitom podle ekologických organizací chybí i na straně současné vlády, jejíž předseda Petr Fiala a ministr životního prostředí Petr Hladík se Green Deal Summitu účastní. Například ani jeden ze scénářů připravovaného Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu nedosahuje požadovaných cílů pro podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) a úspory energie do roku 2030. Pro splnění evropských závazků by měl cíl pro podíl OZE na spotřebě energie v ČR být mezi 33 a 35 procenty, avšak nejnovější scénář se pohybuje na úrovni 30%. Návrh stále uměle zastropovává rozvoj obnovitelných zdrojů a naopak jako povinný vstup do modelování zadává čtyři nové jaderné reaktory, bez ohledu na cenu a rizika zpoždění výstavby. 

Jaroslav Bican, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, řekl:“Skupina ČEZ o sobě hrdě prohlašuje, že je Čistou Energií Zítřka. Svoji snahou prodloužit těžbu na dole Bílina minimálně do roku 2035 to však naprosto popírá. Ve skutečnosti se jedná o greenwashing, který je třeba razantně odmítnout. Dokud svůj záměr nepřehodnotí, je namístě hovořit spíše o Českém Ekologickém Zločinu, kterého se další těžbou na dole Bílina dopustí.”

Radek Kubala, výzkumník z organizace Re-set, řekl:
“Komerční banka patří k největším bankovním podporovatelům firmy EPH, která vyrostla na dovozu plynu z Ruska a skrze kterou její majitel Daniel Křetínský zdržuje nutný konec uhlí v Německu, zatímco plánuje ve velkém stavět novou plynovou infrastrukturu. Pokud máme brát vážně slova Komerční banky o ochraně klimatu, musí se spolupráce s problematickým fosilním oligarchou vzdát. Jinak jde jen o laciný greenwashing.”

Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR, řekla: “Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu, který je momentálně v mezirezortním připomínkovém řízení, je zásadním dokumentem, který určí podobu energetické transformace a ochrany klimatu v ČR. Pro splnění klimatických závazků ČR je zásadní maximální navýšení cílů pro OZE a energetické úspory. Je nepřijatelné, aby se ČR na úkor těchto řešení fixovala na jádro, které nám do roku 2030 klimatickou krizi řešit nepomůže a které za každou cenu podporuje premiér Petr Fiala i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.”