Ve čtvrtek 15. června bude Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu, jehož členy jsou i zástupci stran české vládní koalice, hlasovat o návrhu nařízení o obnově přírody. Jeho přijetí je zásadní pro zajištění obnovy vymírající druhové pestrosti v celé Evropě a schopnosti evropské krajiny čelit klimatické změně.

Hambach Forest in Germany. © Bernd Arnold
© Bernd Arnold

Proti nařízení o obnově přírody se nyní nejsilněji vyslovuje největší Evropská lidová strana, jejíž součástí jsou vládní strany KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Rada Evropské unie včetně ministra životního prostředí Petra Hladíka bude o návrhu  hlasovat 20. června. České ochranářské organizace a vědci proto zveřejnili výzvu na podporu obnovy přírody a vyzývají europoslance i ministra, aby dostáli závazkům Programového prohlášení vlády a globálním závazkům a podpořili navrženou podobu nařízení.

Pro odmítnutí celého návrhu se v Evropském parlamentu v květnu postavily Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova a Výbor pro rybolov včetně europoslanců Vrecionové (ODS/ECR) a Hlaváčka (ANO/Renew). Rozhodující hlas má však Výbor pro životní prostředí, ve kterém budou hlasovat europoslanci Vondra (ODS/ECR) a Polčák (STAN/EPP). Podle výsledku tohoto hlasování pak bude o návrhu hlasovat plénum parlamentu.  

Navzdory úsilí na evropské a mezinárodní úrovni pokračuje ztráta biologické rozmanitosti a degradace ekosystémů v EU i celosvětově alarmujícím tempem s vážnými negativními dopady na lidi, hospodářství a klima. Hlavním cílem nařízení je proto zavést do roku 2030 opatření o obnově přírody alespoň na 20 % pevniny a moří v EU a do roku 2050 tak učinit ve všech ekosystémech, které potřebují obnovu. Nařízení kromě ochranářských organizací podporují i vědci, organizace z průmyslu a byznysu nebo zemědělství. Ztrátu přírodní rozmanitosti vidí jako finanční riziko i Evropská centrální banka. Podle vědců je obnova přírody zásadní nejen kvůli přírodě samé, ale i kvůli lidskému zdraví a kvalitě života, potravinové bezpečnosti a pro zmírnění extrémních dopadů klimatické změny.

Cíle nařízení přitom navazují na cíle schválené v rámci Globálního rámce pro biologickou rozmanitost Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti z minulého roku. K plnění těchto závazků se hlásí také vláda ve svém programovém prohlášení. Pokud budou čeští europoslanci vládních stran z Výboru pro životní prostředí hlasovat proti návrhu, postavili by se tím proti postoji české vlády.