Organizace Greenpeace dnes spustila kampaň Nekácejte.cz, kde mohou lidé podepisovat výzvu za větší ochranu lesů starších 120 let s původní druhovou skladbou. Příští čtvrtek doručí Greenpeace své požadavky s vysvětlujícím dopisem na ministerstvo zemědělství, které je za oblast správy českých lesů zodpovědné. Přímo po ministerstvu Greenpeace chce, aby nařídilo státní firmě Lesy ČR, která spravuje zhruba polovinu zbývajících starých lesů přestat v těchto lesích s kácením a nešetrným managementem. Zároveň by vláda podle Greenpeace měla připravit opatření, která zamezí v ničení lesů i dalším vlastníkům. 

Kácení v Krušných horách (c) Greenpeace – Ibra Ibrahimovič

Organizace Greenpeace dlouhodobě sleduje situaci v evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří a upozorňuje na ničení tamních vzácných bučin. V minulosti se zde vyskytly případy holosečného kácení, vysazování nepůvodních dřevin či dokonce ilegálního kácení bez povolení, a to jak ze strany soukromého vlastníka, tak i státní společnosti Lesy ČR. Státní společnost přitom v současné době plánuje další těžbu v nejstarších porostech na úpatí Krušných hor. Odpor veřejnosti vyvolala také její nedávná těžba starých listnatých lesů u Kyjova ve Žďánickém lese. 

Staré lesy jsou unikátní a jsou důležité pro zachování biodiverzity. V Česku pokrývají zhruba 9 % rozlohy, z toho zhruba polovina je ve vlastnictví státu. Žijí zde vzácné druhy jako lejsek malý, strakapoud prostřední, sokol stěhovavý a netopýr rezavý a brouci jako páchník hnědý, kovařík fialový, ale také různé druhy tesaříků, nosorožíků nebo roháčů. V dutinách starých stromů se pak ukrývají plší i další savci. Jen zlomek těchto lesů je však nějakým způsobem chráněn. 

Biodiverzita je podle vědců zásadní pro přežití lidstva na Zemi, a proto se k ochraně biologické pestrosti zavázaly i světové státy včetně Česka na konferenci v Montrealu loni na podzim. Státy se dohodly, že do roku 2030 budou chránit 30 % rozlohy moří a souší, přičemž 10 % bude chráněno pořádně. Greenpeace požaduje, aby v Česku mezi chráněnými oblastmi byly i unikátní staré lesy.

Nikol Krejčová, koordinátorka kampaně Greenpeace za záchranu starých lesů, říká:
“Staré lesy překypují biologickou rozmanitostí a jsou domovem mnoha živočichů, rostlin a dalších organismů. Mnoho z nich je přitom ohrožených či chráněných, protože míst, kde mohou přežívat, ubývá právě kvůli kácení starých lesů. Pokud staré lesy ponecháme dalšímu vývoji ideálně s co nejmenšími zásahy člověka, biologická pestrost se bude zvyšovat. A o to nám jde. Požadujeme, aby stát zajistil, že se staré lesy přestanou ničit. Vyzýváme Lesy české republiky, aby okamžitě přestaly kácet lesy starší 120 let. Zároveň vyzýváme ministerstvo zemědělství, aby Lesům ČR kácení ve starých lesích trvale zakázalo.”