Aktivisté a aktivistky Greenpeace dnes ráno na místě konání Evropské plynárenské konference vyvěsili obrovský transparent na protest proti plánům fosilního průmyslu „zajistit budoucnost fosilního plynu“ tváří v tvář klimatické katastrofě. Transparent s nápisem „Konec fosilních zločinů“ vyvěsili aktivisté a aktivistky na fasádu vídeňského hotelu Marriott. Vyzvali tak fosilní společnosti účastnící se plynárenské konference, aby zastavily problematické aktivity, které ničí klima, a aby se zodpovídaly ze zločinů, které páchají zejména v rozvojových zemích.

Účasnice protestu ve Vídni Lisa Göldnerová, vedoucí kampaně Greenpeace Fossil Free Revolution, říká:
„Fosilní průmysl pořádá schůzky za zavřenými dveřmi, na kterých uzavírá špinavé dohody a plánuje pokračovat v ničení globálního klimatu. Na těchto schůzkách se však nechlubí tím, jak často čelí obvinění z porušování zákonů, od korupce a úplatkářství přes porušování lidských práv až po spoluúčast na válečných zločinech.“

Přímá akce Greenpeace se uskutečnila těsně po vydání anylýzy The Fossil Fuel Crime File: Proven Crimes and Credible Allegations, která dokumentuje prokázané trestní, občanskoprávní a správní delikty spáchané fosilním průmyslem a věrohodná obvinění z porušování zákonů od roku 1989 do současnosti. Z uvedených trestných činů se v odvětví fosilních paliv nejčastěji vyskytovala korupce.

Akce Greenpeace je součástí širšího protestu ekologických aktivistů a skupin proti právě probíhající plynárenské konferenci, která se koná jen týden poté, co vyšla nejnovější zpráva Mezinárodního panelu pro změnu klimatu (IPCC).  Vědci v ní jasně dokázali, že pokud bude lidstvo i nadále využívat existující fosilní infrastrukturu a stavět novou, s vysokou pravděpodobností překročí limit globálního oteplení 1,5 °C daný Pařížskou dohodou. Proto by podle doporučení IPCC měly být zastaveny všechny nové projekty fosilní infrastruktury a stávající produkce fosilních paliv by měla být urychleně ukončena. Podle Greenpeace se účastníci konference ve Vídni snaží o lakování zemního plynu na zeleno, přestože produkuje vysoké emise metanu, který je jako skleníkový plyn 84 krát silnější než CO2

Evropská plynárenská konference, která se koná již šestnáctým rokem, je fórem, na němž zástupci velkých fosilních společností, investoři a vybraní politici diskutují za zavřenými dveřmi o expanzi tohoto odvětví. Letos se zaměřuje na evropskou infrastrukturu pro zkapalněný zemní plyn LNG a „zajištění budoucí role plynu v energetickém mixu„. Účastní se jí zástupci velkých společností, jako jsou Shell, BP, Eni, Equinor, RWE a TotalEnergies, a hostitelem letošního ročníku je rakouská nadnárodní fosilní společnost ÖMV. Cena vstupenek na třídenní akci, která se koná od 27. do 29. března, začíná na 2 599 eurech + DPH. Aktuálně přitom energetické korporace inkasují obří zisky, a prohlubují tak problém energetické chudoby a těží tak ze současné energetické krize. 

Konference se účastní také zástupci skupiny ČEZ, která se kromě plynové infrastruktury zabývá i dalším rozvojem uhelného průmyslu. Severočeské doly, které pod ČEZ spadají, totiž aktuálně usilují o prodloužení těžby uhlí na hnědouhelném dole Bílina do roku 2035. Greenpeace ČR proti pokračování těžby na Bílině za hranicí původních územních ekologických limitů protestuje a chystá se podat odvolání proti nepravomocnému rozhodnutí Obvodního báňského úřadu v Mostě prodloužit těžbu uhlí. 

Jaroslav Bican, koordinátor energetické kampaně Greenpeace ČR říká:
“Energetické korporace se ani v situaci, kdy je stále jasnější, jak vážné klimatické krizi čelíme, nechtějí zdát fosilních paliv. V případě České republiky tak hrozí prodloužení spalování uhlí za rok 2033, který si pro odklon od uhlí stanovila vláda. Společnost ČEZ, jejíž zástupci byli na konferenci ve Vídni také přítomni, se tak musí rozhodnout, zda bude těžit uhlí na dole Bílina až do roku 2035 a nadále špinit a poškozovat životní prostředí a páchat tím zločin na klimatu, nebo vyrábět čistou energii.”