Po několika výzvách organizace Greenpeace dnes Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo smlouvu o další těžbě na dole Turów, kterou podepsali premiéři Česka a Polska Petr Fiala a Mateusz Morawiecki minulý čtvrtek. Na jejím základě Polsko poskytlo Česku kompenzace a česká vláda požádala Evropský soud o stažení žaloby u Soudního dvoru EU. Organizace Greenpeace zveřejněný text analyzovala a dospěla k závěru, že se většinově shoduje s verzí ze září minulého roku, která unikla do médií. Podmínky pro další těžbu obsažené ve smlouvě podle organizace nestačí k tomu, aby ochránily zásoby vody na české straně hranice, a dohoda je tak především ústupek Polsku, které nechtělo platit pokuty za nedodržování soudního rozhodnutí a za pokračování ilegální těžby.

Důl Turów © Grzegorz Broniatowski / Greenpeace

Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace říká:
“Konečně jsme se dočkali oficiálního zveřejnění smlouvy o dole Turów, bohužel ale až několik dní po tom, co ji Česká republika podepsala a rozhodla se stáhnout žalobu na důl u Soudního dvoru EU. Mezi podmínkami další těžby bohužel nejsou žádné, které by těžbu významněji omezovaly či předcházely odtoku vody z českého území. Čekat, že nějakým zázrakem začne fungovat těsnící stěna, čemuž podle interních dokumentů nevěří ani těžební společnost PGE, je od českých ministrů a ministryň hodně naivní. Na dojednání nedostatečné dohody a stažení žaloby si proto budeme stěžovat Evropské komisi. Doufáme, že Evropská komise zůstane v kauze aktivní a zastane se českých občanů, jejichž právo na kvalitní život a zachovalé životní prostředí vláda prodala Polsku za 45 milionů eur.”

Podzemní stěnu provozovatel dolu buduje hlavně proto, aby mu důl nezaplavila voda, nikoli jako ochranu českých vodních zdrojů. Grafika (c) Sousedský spolek Uhelná – Milan Starec

Milan Starec, Sousedský spolek Uhelná
“Poslední plamínek naděje zhasl – smlouva nepřinesla nic nového v ochraně našeho vodního zdroje a spoléhá se pouze na těsnící clonu, která ani podle slov odvolaného polského velvyslance nebyla k ochraně naší vody navržena. Její funkčnost bude vyhodnocována v daném místě, ale naše voda uniká jinudy – nejkratší cestou směrem k dolu a nikoli oklikou. Není tedy podstatné, zda bude clona sama o sobě funkční, když neutěsňuje naši unikající vodu. Mezi naším vodním zdrojem a dolem bohužel žádná bariéra není.”