Ekologické organizace Hnutí DUHA a Greenpeace kritizují vznikající vládní koalici za to, že zatím stále nenavrhuje stanovení konkrétního roku konce uhlí. Přitom Piráti a Starostové slibovali ve svém společném programu před volbami, že stanoví rok 2033, KDU-ČSL a TOP 09 dokonce rok 2030. ODS tento postoj koaličních partnerů nikdy veřejně nerozporovala a vyjádřil se k němu pouze poslanec ODS Petr Bendl, který rok 2030 potvrdil. V anketě ekologických organizací podpořili rok 2030 i Piráti.

Deklarace, že koalice chce konec uhlí dříve než v roce 2038, je jen první krok, který nestačí. Podle ekologických organizací je nutné, aby česká společnost i průmysl věděly, na co se mají připravit a stát dal jasný rámec pro transformaci energetiky. Z hlediska ekonomického výhledu uhlí, ochrany klimatu i možnosti čerpání evropských financí na transformaci je potřeba počítat s koncem uhlí nejpozději v roce 2030.

Lidé posílali nové vládě vzkazy, aby chránila klima a životní prostředí. (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Nová vládní koalice také deklaruje rozvoj obnovitelných zdrojů energie a využití jejich potenciálu, což je nutná podmínka pro úspěšnou transformaci energetiky. Aby k tomu však došlo, musí vláda říct, jaké výroby čistých zdrojů chce dosáhnout, efektivně využít desítky miliard z EU fondů a spustit i provozní podporu pro větrné a solární elektrárny (kterou v programu slibovala koalice SPOLU, ale v programu vlády se zatím neobjevila). Ale je nutné splnit také předvolební sliby v oblasti odstranění bariér pro sdílení obnovitelné elektřiny v rámci komunit a obcí a zapojení občanů i samospráv do energetiky. Jen tak lze pro potřebné a pozitivní změny získat veřejnost.

Odklon od uhlí i rozvoj obnovitelných zdrojů energie se musí promítnout do zákonů i státních koncepcí, aby měli občané, obce i průmysl jistotu dalšího vývoje. 

Možnost ČR zbavit se spalování uhlí byla prověřena již několika na sobě nezávislými modelováními elektroenergetické soustavy a teplárenství.

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl:
“Vágní formulace o rychlejším konci uhlí v koaliční smlouvě není to politické rozhodnutí, které transformace naší energetiky potřebuje. Stále chybí konkrétní rok, k němuž se má snaha vztahovat. Každý důležitý projekt, ba i jednotlivý úkol, musí mít termín, jinak je na nic. Absence termínu konce uhlí však zároveň zpochybňuje předvolební sliby, kdy Piráti, KDU-ČSL i TOP 09 jasně deklarovali rok 2030 a STAN rok 2033. ODS nic z toho nerozporovala a dokonce jeden z poslanců rok 2030 potvrdil. Podle nás by následné programové prohlášení tedy mělo obsahovat rok 2030 a také konkrétní kroky, jako je silná a koncepční podpora rozvoje domácích čistých obnovitelných zdrojů.”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, říká:
“Nová vláda zatím nenašla odvahu stanovit si realistický termín odklonu od uhlí, který by se blížil roku 2030. Takový přístup by pro nás byl zklamáním. Potřebujeme jasný signál, že uhlí končí, že budou probíhat velké změny v energetice a spravedlivá transformace uhelných regionů. Proto by bylo dobré, kdyby nová vláda závazek rychlejšího konce uhlí v programovém prohlášení zpřesnila, aby si náhodou někdo nemyslel, že konec uhlí bude třeba až v roce 2037.”