Soudní dvůr Evropské unie vydal předběžné opatření, o které požádala česká vláda v žalobě na Polsko kvůli dolu Turów. Soud tak těžbu zastavil, neboť její pokračování může způsobit vážné a nevratné škody zájmům Evropské unie. Pokud nebude polská státní firma PGE, vlastník dolu Turów, rozhodnutí respektovat, mohou Polsku teorerticky hrozit i velké pokuty podobně jako v kauze nelegální těžby dřeva v polském v Bělověžském pralese.

Těžba v dole Turów je zastavena do finálního rozhodnutí soudu, které se očekává nejdříve za několik měsíců. Žalobu kvůli dolu podala Česká republika letos v únoru po nepodařených jednáních s polskou stranou. Evropská komise již loni v prosinci potvrdila, že v procesu povolování těžby došlo k porušení evropské legislativy, a těžba samotná by tak měla být ilegální.

Protest proti rozšiřování dolu Turów. © Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace

Do dolu Turów stéká voda z českého území. Problém potvrzují i nejnovější data z roku 2020. Důl zatím funguje podle kontroverzního povolení, které má vypršet v roce 2026. Nyní si firma žádá o povolení do roku 2044. Zároveň se plánuje, že celý areál Turów přejde v budoucnu do majetku nově vzniklé státní firmy.

Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace ČR, říká: 
“Vítáme předběžné opatření Soudního dvora Evropské unie, které konečně zajišťuje spravedlnost pro zasažené místní na české straně i všechny Evropany, kteří dodržují zákony. Doufáme, že se firma PGE nyní postaví k rozhodnutí čelem a zajistí, aby její zaměstnanci z komplexu Turów nepřišli o své peníze a že jim i po uzavření dolu bude vyplácet nezkrácený plat.” 

Milan Starec, obyvatel obce Uhelná, říká:
“Soudní zastavení těžby přišlo doslova pět minut po dvanácté. Někteří lidé v nejbližších obcích žijí v permanentním strachu o pitnou vodu – především ti, kdo jsou závislí na svých studnách. Ve společném vodním zdroji na Uhelné klesá hladina vody o několik metrů ročně, celá obec by se tak mohla ocitnout na suchu v jedné chvíli jako celek. Stejnou tendenci dokládá monitorování České geologické služby v okolních průzkumných vrtech. Věříme, že se PGE ke svým zaměstnancům bude chovat v této složité chvíli jinak, než se chovala dlouhé roky k nám. Doufáme, že přijme zodpovědnost za nastalou situaci, jelikož je jejím jediným viníkem. ”